Kreatywność urzędników lekarstwem na rosnącą konkurencję w walce o inwestorów BPO

Kreatywność urzędników lekarstwem na rosnącą konkurencję w walce o inwestorów BPO
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Odpowiednia lokalizacja, duży potencjał pracowników oraz aktywne działanie przedstawicieli miasta w procesie poszukiwania inwestorów to, zdaniem Tomasza Subocza z Savills, główne zalety Katowic jako miejsca dla projektów z sektora BPO.

Jaka jest rola najemców z sektora BPO w rozwoju górnośląskiego rynku biurowego?

- Potencjał Katowic pod kątem sektora outsourcingu wynikał i nadal wynika z kilku głównych czynników: najlepiej rozwinięta w Polsce infrastruktura (drogowa, kolejowa, lotnicza); niskie nasycenie rynku podobnymi projektami, dostępność powierzchni biurowej oraz pro-biznesowe podejście lokalnych władz do tego typu inwestorów.

Położenie na przecięciu szlaków autostrad A1 oraz A4, daje pracownikom i menedżerom unikalne możliwości szybkiego transportu pomiędzy krajami ościennymi - firmy międzynarodowe posiadające ośrodki w tych krajach często zwracają uwagę na ten element. Jednocześnie gęsta sieć dróg oraz liczne połączenia tramwajowe i kolejowe wewnątrz konurbacji śląskiej, pozwalają nie tylko menedżerom, ale przede wszystkim pracownikom, łatwo przemieszczać się pomiędzy ośrodkami pod Katowicami, co zwiększa szanse znalezienia pracowników w obrębie regionu, w ramach której łącznie mieszka ponad 3 mln osób. Dodatkowo, inwestorzy doceniają bliskość dwóch międzynarodowych portów lotniczych (Pyrzowice i Balice) w odległości 30min - 1h jazdy samochodem od centrum miasta.

Na korzyść Katowic działa również fakt, iż konkurując o wielostanowiskowe projekty outsourcingowe, mają do dyspozycji wciąż dużą pulę pracowników. W przeciwieństwie do uznanych lokalizacji dla tego typu biznesów jak Kraków czy Wrocław - nasycenie rynku centrami o podobnych funkcjach jest znacznie mniejsze, co z kolei zmniejsza presję na wynagrodzenia pracowników tych ośrodków oraz zmniejsza ryzyko ich rotacji, czyli przechodzenia do konkurencyjnych firm. Jednocześnie wciąż duża pula kandydatów z kompetencjami językowi (angielski i niemiecki) oraz duży odsetek studentów i absolwentów kierunków technicznych. M.in. właśnie ten czynnik, czyli dostępność kadry zadecydowała o tym, że takie firmy jak IBM czy ING Services ulokują się czy rozwiną w Katowicach.

Ostatecznie, inwestorzy doceniają również pro-aktywne podejście lokalnych władze oraz ich szybką reakcję na wszelkie zagadnienia. Jest to szczególnie istotne zarówno dla nowych podmiotów, które dokonują wyboru docelowej lokalizacji z pośród kilku miast i które podczas spotkań z władzami widzą, iż włodarze Katowic, miasta określanego jako rynek wschodzący BPO starają się znacznie bardziej niż ich odpowiednich w miastach o już ustabilizowanej pozycji. Takie podejście ma odzwierciedlenie nie tylko w priorytetowym traktowaniu inwestorów, ale również w znaczenie bardziej atrakcyjnych pakietach zachęt finansowych czy niefinansowych ofertowanych przez miasto.

Jak przedstawia się obecnie sytuacja na lokalnym rynku powierzchni biurowych?

- Łączna podaż nowoczesnych pow. biurowych przekracza obecnie 300 000 mkw. Kolejne 70 000 mkw. jest obecnie w trakcie realizacji z planem zakończenia budowy w latach 2014-2015. Z uwagi na stabilne zainteresowanie ze strony najemców lokalnych i międzynarodowych oraz niewielką podaż biur w ciągu ostatnich 12 miesięcy, poziom powierzchni dostępnej wynosi ok. 7,6 proc., jednakże wraz z oddaniem nowej powierzchni w latach 2014-2015 może nieznacznie wzrosnąć. Oznacza to, iż najemcy będą mieli możliwość wyboru powierzchni z większej liczby projektów. Jednakże nadal duzi najemcy poszukujący powierzchni ponad 2 000-3 000 mkw. zmuszeni są planować uruchomienie swoich lokalizacji co najmniej z 14-16 miesięcznym wyprzedzeniem, czyli tyle ile uznani deweloperzy potrzebują na wybudowanie nowoczesnego budynku i przygotowanie pod potrzeby najemcy. Należy pamiętać, iż w nadchodzących 2 latach wybranym dużym najemcom będą się kończyć kilkuletnie umowy najmu i jeżeli zdecydowaliby się przenieść swoje centra do obecnie budowanych obiektów, mogą pozostawić po sobie wykończone powierzchnie w już istniejących, ustabilizowanych lokalizacjach.

Zobacz całą rozmowę w serwisie www.propertynews.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kreatywność urzędników lekarstwem na rosnącą konkurencję w walce o inwestorów BPO

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!