Krajobraz jako dobro szczególne muszą chronić rząd i samorząd

Krajobraz jako dobro szczególne muszą chronić rząd i samorząd
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kiedy wszystkie drogi obudujemy ekranami, to potem już nie będziemy się musieli martwić o krajobraz, bo nic nie będzie widać - mówi Bartłomiej Kolipiński z Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Jak pan ocenia debatę w Pałacu Prezydenckim na temat projektu ustawy krajobrazowej?

Bartłomiej Kolipiński, członek zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich:
– Nie byłem uczestnikiem spotkania, ale przejrzałem sprawozdania prasowe i przebieg dyskusji nie jest dla mnie zaskoczeniem. Problem ochrony krajobrazu niewątpliwie wymaga uregulowania i wszyscy z tym się zgadzają.

Uważam, że sprawa ta powinna być rozwiązana na gruncie przepisów o planowaniu przestrzennym. Niestety, mamy dziś do czynienia z wielością inicjatyw ustawodawczych, dlatego w pierwszej kolejności należałoby w sprawach ładu przestrzennego wprowadzić ład legislacyjny.

Inicjatywa prezydencka zakłada zmiany szeregu ustaw związanych z kształtowaniem i ochroną krajobrazu. Takie podejście generalnie zasługuje na uznanie, jestem bowiem zwolennikiem – tam gdzie to możliwe – poprawiania przepisów istniejących, a nie tworzenia nowych. Projekt prezydencki nie jest jednak konsekwentny, ponieważ w ramach nowelizacji ustaw proponuje nowe instytucje ochrony krajobrazu.

W polskim prawie mamy trzy formy ochrony przyrody, w których nazwach występuje słowo "krajobraz": parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu i zespoły przyrodniczo-krajobrazowe. Jeżeli narzędzia te nieskutecznie chronią krajobrazy, należałoby je poprawić, a niekoniecznie tworzyć nowe. Powody są dwa: raz, że to jest zbędne, a dwa, że nowe rozwiązania z reguły rodzą wiele kontrowersji, powodujących perturbacje procesu legislacyjnego. Obawiam się, że taki właśnie los może spotkać projekt ustawy zainicjowanej przez prezydenta.

Jak więc powinniśmy chronić krajobraz?

– Jak już powiedziałem, głównym narzędziem ochrony krajobrazu powinno być planowanie przestrzenne we wszystkich skalach: lokalnej, regionalnej i krajowej.

Z tego założenia wynika, że fałszywym jest dylemat, do kogo ma należeć ochrona krajobrazowa: do gmin czy województw. Krajobraz jako dobro szczególne muszą chronić rząd i samorząd, województwo i gmina. Powinny robić to w ramach swoich kompetencji i prerogatyw wynikających z przepisów o planowaniu przestrzennym, ochronie przyrody, ochronie zabytków itp.

Przykładowo: w projekcie omawianej ustawy mówi się i o chaosie reklamowym, i o dominantach krajobrazowych. Tymczasem jest oczywiste, że problemu reklam nie da się rozwiązać z poziomu planowania regionalnego, a kwestii krajobrazów otwartych nie da się rozwiązać tylko z poziomu planowania lokalnego.

Czytaj więcej na Portalsamorzadowy
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krajobraz jako dobro szczególne muszą chronić rząd i samorząd

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!