Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kotłowy kontrakt uderzy w wyniki Mostostalu Zabrze

Autor: WNP.PL (TE)
21-03-2017 19:00
Kotłowy kontrakt uderzy w wyniki Mostostalu Zabrze
Fot. PTWP

Mostostal Zabrze podjął decyzję o aktualizacji wyceny kontraktu oraz dokonaniu odpisów aktualizujących wartość należności, dotyczących zlecenia na modyfikację kotła w fabryce celulozy Sodra Cell Varo w Szwecji.

Łączna kwota przeszacowania wynosi ok. 2 mln euro, czyli ok. 8,9 mln zł, a w przypadku odpisów aktualizujących wartość należności jest to 1,6 mln euro, czyli ok. 6,9 mln zł.
Dokonanie aktualizacji i odpisów przełoży się na pogorszenie wyniku na tym kontrakcie, a tym samym na obniżenie jednostkowego oraz skonsolidowanego wyniku finansowego netto za 2016 r. w łącznej wysokości ok. 3,7 mln euro, czyli ok. 15,8 mln zł.

Mostostal podał, że podjęta decyzja wynika z braku porozumienia podczas rozmów przeprowadzonych 21 marca z zamawiającym, czyli spółką Valmet.

Spółka z Zabrza wskazała, że Valmet zgłosił również nieuzasadnione - zdaniem Mostostalu - roszczenia z tytułu poniesionych dodatkowych kosztów oraz kar umownych w łącznej kwocie 2,8 mln euro, czyli ok. 12,2 mln zł.

- Zarząd emitenta podjął decyzję o rozpoczęciu działań mających na celu skierowanie sprawy na drogę arbitrażową. Rozbieżne stanowiska stron dotyczące wzajemnych roszczeń wynikają z różnicy w ocenie przyczyn 23-dniowego przedłużenia prac modernizacyjnych kotła - podała zabrzańska firma.

- W ocenie emitenta wpływ na przebieg prac obejmujących modernizację „wiekowego”, a zarazem czynnego kotła miały opóźnienia projektowe klienta, nieprzekazywania na czas przez Valmet frontów robót, a także częstych zmian harmonogramu prac wynikających ze złej koordynacji przez Valmet prac jego podwykonawców - dodała.

Mostostal podał, że na moment wyłączenia kotła ze strony spółki zmobilizowanych było prawie 300 pracowników, ale w momencie jego otwarcia nie przekazano odpowiedniego frontu robót, co spowodowało zakłócenie uzgodnionego planu realizacji projektu i przełożyło się na niższą ogólną wydajność pracy.

- W związku z faktem, iż przesunięcie harmonogramu nastąpiło z przyczyn niezależnych od emitenta, a spółka realizowała roboty ponosząc dodatkowe koszty, zgodnie z ustaleniami z zamawiającym, dla sprawnego zakończenia inwestycji, rozliczenie robót przełożono na zakończenie kontraktu. Niestety pomimo wielomiesięcznych rozmów wyjaśniających zamawiający stopniowo zmieniał swoje stanowisko i ostatecznie zgłosił roszczenia względem emitenta - stwierdził Mostostal.

Dodał, że uznanie w pełni roszczeń zgłoszonych przez zamawiającego po uwzględnieniu dokonanych obecnie odpisów aktualizujących wartość wstrzymanych należności spowodowałoby dodatkowe pogorszenie wyniku o 1,2 mln euro, czyli 5,3 mln zł.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 227 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 269 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP