PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kontrakt na lotnisku w Modlinie obniży kapitały Erbudu

Autor: WNP.PL (TE)
25-08-2016 10:43
Kontrakt na lotnisku w Modlinie obniży kapitały Erbudu

Port Lotniczy Warszawa-Modlin

Fot. mat. pras.

Zarząd Erbudu podjął decyzję o korekcie błędnego ujęcia skapitalizowanych kosztów wymiany powierzchni pasa betonowego na lotnisku w Modlinie, skutkującej zmniejszeniem kapitałów własnych spółki o 20,12 mln zł.

Jak podał Erbud, decyzję podjęto w porozumieniu z Komitetem Audytu Rady Nadzorczej, po spotkaniu z przedstawicielami audytora dokonującego przeglądu i badania sprawozdań finansowych.
Spółka wyjaśniła, że dokonanie korekty wynika z rekomendacji nowego audytora, który zakwestionował dotychczas stosowany sposób ujęcia kosztów związanych z wymianą pasa startowego.

Erbud podkreślił, że nie będzie to miało wpływu na rachunek zysków i strat, ani sprawozdanie z całkowitych dochodów za bieżący okres sprawozdawczy. Wydatki poniesione na wymianę betonowej nawierzchni pasa startowego wyniosły 20,12 mln zł i zostały poniesione w 2013 r.

Erbud systematycznie podtrzymuje, że nie uznaje swojej odpowiedzialności za wadliwy stan nawierzchni pasa startowego, a ponadto twierdzi, że zlecone niezależne ekspertyzy techniczne wskazują na powody uszkodzenia niezależne od firmy.

Spółka informowała, że w jej ocenie wydatki poniesione na wymianę nawierzchni pasa w ostatecznym rozliczeniu nie obciążą Erbudu.

Spory do rozstrzygnięcia

W maju 2014 r. Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciw Erbudowi na kwotę 34,38 mln zł tytułem odszkodowania wraz z odsetkami oraz zwrotu kosztów postępowania. Erbud wniósł pozew wzajemny wobec portu w Modlinie na kwotę 19,89 mln zł.

W marcu 2015 r. Erbud złożył pozew o zapłatę odszkodowania przeciw Cemex Polska oraz Lafarge Kruszywa i Beton, które dostarczały kruszywa na potrzeby kontraktu.

Pozew o zapłatę odszkodowania z tytułu nienależytego wykonania umowy opiewa na łączną kwotę 18,68 mln zł, z czego roszczenie względem Cemex Polska wynosi 8,09 mln, a wobec Lafarge Kruszywa i Beton jest to 10,58 mln zł.

Sparaliżowane lotnisko

Oddane do użytku w lipcu 2012 r. lotnisko w Modlinie zostało praktycznie wyłączone z ruchu kilka miesięcy później - w szczycie przewozowym tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Inspektor nadzoru budowlanego zdecydował wówczas o zamknięciu dwóch tzw. progów betonowych - odcinków o długości 500 metrów każdy, na początku i końcu pasa startowego.

W efekcie droga startowa skróciła się do 1500 metrów, co z kolei uniemożliwiło wykonywanie w porcie operacji lotniczych. Rejsy z Modlina przeniesiono na inne lotniska, głównie na warszawskie Okęcie.

NA GIEŁDZIE

Erbud SA [ERB]

kurs:

29.00 PLN -0.28 (-0.96%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP