Konkurencja i koszty zatrudnienia barierami rozwoju budownictwa

Konkurencja i koszty zatrudnienia barierami rozwoju budownictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Konkurencja i wysokie koszty zatrudnienia to główne bariery rozwoju budownictwa w Polsce. Najgorsza sytuacja panuje obecnie na rynku mieszkaniowym - wynika z informacji ekspertów przedstawionych na wtorkowej konferencji prasowej.

Profesor Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa powiedziała na konferencji, że w listopadzie 60 proc. przedsiębiorców wskazywało konkurencję jako największą barierę rozwoju branży. Na drugim miejscu znalazły się koszty zatrudnienia (57 proc.), dalej - brak pracowników (47 proc.) oraz koszty materiałów (33 proc.).

W opinii Bolkowskiej, rozwój całego sektora budownictwa w Polsce może zostać spowolniony w najbliższych miesiącach.

"Osiągane ostatnio wskaźniki wzrostu w budownictwie nie zapewniają terminowego zrealizowania +olbrzymich+ zadań stojących przed tym sektorem gospodarki" - oceniła.

"Realizacja zadań wymaga intensyfikacji robót budowlanych, a sektor budownictwa nie daje sobie rady z tak dużymi zadaniami" - zaznaczyła.

Jak poinformował Mirosław Lubarski z Grupy Polskie Składy Budowlane, ceny materiałów budowlanych od kilku miesięcy "stabilizują się z tendencją do spadku dla wielu grup".

Według jego prognoz, w 2009 r. nastąpi spadek popytu na materiały budowlane. Zaznaczył jednak, że skalę tego spadku trudno na razie określić.

Eksperci podkreślili, że najgorsza sytuacja panuje obecnie na rynku mieszkaniowym. Prof. Bolkowska wskazała, że od stycznia do października br. oddano do użytku o 18 proc. więcej mieszkań niż roku temu, ale w samym październiku - o 5 proc. mniej niż przed rokiem.

Jej zdaniem, na rynku mieszkaniowym nastąpiło ostatnio pogorszenie koniunktury, głównie z powodu coraz większych trudności w uzyskaniu kredytu na mieszkanie.

Zdaniem eksperta Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Ryszarda Matkowskiego, w rozwiązaniu problemów na rynku mieszkaniowym nie pomoże nawet rządowy plan nowelizacji ustawy dot. pomocy w spłacie na preferencyjnych warunkach zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych. Zmiany dotyczą pomocy państwa w spłacie długoterminowych kredytów mieszkaniowych w ramach funkcjonującego od 17 lat systemu pomocy.

Podkreślił, że pomoc rządu skierowana jest tylko do osób, które zdecydują się wziąć kredyt w złotówkach. Odsetki, które trzeba płacić w przypadku tych kredytów, są wyższe od kosztów kredytu zaciągniętego np. we frankach szwajcarskich.

Zaznaczył jednak, że w czasach kryzysu raty kredytów we frankach szwajcarskich wzrosły, co spowodowało większe zainteresowanie dopłatami do kredytów mieszkaniowych, zaciąganych w polskiej walucie.

W opinii Matkowskiego, dopłaty do kredytów mają dużo ograniczeń, utrudniających ubieganie się o nie. Cena lub koszt budowy domu lub mieszkania nie może przekroczyć podawanych przez GUS średnich kosztów budowy w województwie lub mieście wojewódzkim. Ocenił, że wskaźnik GUS "jest za niski w stosunku do cen, jakie obowiązują na rynku".

Podkreślił, że w czasach kryzysu istnieje jedno rozwiązanie dla poprawy sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce - budowa mieszkań na wynajem.

"Zacznijmy wreszcie budować mieszkania na wynajem. W Polsce nie każdego stać na to, żeby posiadał właścicielskie mieszkanie. Każdy, kto chce, powinien mieć osobne mieszkanie, ale niekoniecznie musi ono być własne" - zaznaczył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konkurencja i koszty zatrudnienia barierami rozwoju budownictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!