Koniec z mitami dotyczącymi pracy na wysokości. Jak dobrać właściwy sprzęt do odpowiedniego zagrożenia?

Koniec z mitami dotyczącymi pracy na wysokości. Jak dobrać właściwy sprzęt do odpowiedniego zagrożenia?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Osoby pracujące na wysokościach często przekonane są o skuteczności stosowanych zabezpieczeń, gdyż te posiadają oznaczenie CE. Tworzy to jednak złudne poczucie bezpieczeństwa. W rzeczywistości nie jest to prawda – żaden sprzęt nie zapewni właściwej ochrony, jeżeli nie będzie odpowiednio dobrany oraz dopasowany do wykonywanego zadania. Jakie inne mity dotyczące pracy na wysokości pokutują wśród zatrudnionych?

Wybierając środki ochrony indywidualnej do pracy na wysokości musimy upewnić się, czy dobrze rozumiemy zasadę działania takiego sprzętu, jego możliwości, ale także ograniczenia. W przeciwnym razie środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości mogą zwiększyć ryzyko, na jakie narażony jest pracownik w miejscu pracy.

Mit: Każdy system chroniący przed upadkiem z wysokości gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Żaden system ochrony przed upadkiem z wysokości nie jest uniwersalny - każdy z nich ma swoje przeznaczenie i nadaje się tylko do konkretnych zadań.

Przykładowo system ograniczający składający się z szelek bezpieczeństwa i prostej linki poliamidowej bez amortyzatora nie będzie zapewniał odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w razie potencjalnego upadku. W takiej sytuacji wygenerowane siły powstrzymywania upadku będą tak duże, że mogą doprowadzić do natychmiastowego zgonu w skutek obrażeń wielonarządowych będących konsekwencją migracji narządów.

Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku rozwiązań dedykowanych do pracy w zawieszeniu. Brak dodatkowej asekuracji np. w postaci urządzenia samohamownego nie zapewni nam bezpiecznej pracy.

Poniżej przedstawiamy katalog różnych systemów z ich przeznaczeniem, aby bez problemu można było wybrać odpowiedni system do wykonywanego zadania:

System ograniczający: polega na wykorzystaniu takich środków ochrony indywidualnej, aby uniemożliwić użytkownikowi znalezienie się w obszarze, gdzie występuje potencjalne ryzyko upadku z wysokości. To najprostszy system składający się z szelek bezpieczeństwa z minimum jedną klamrą grzbietową oraz prostej linki poliamidowej bez amortyzatora.

System pozycjonujący/ustalający pozycję podczas pracy w podparciu: sprzęt tego typu umożliwia pracownikowi pracę przy wykorzystaniu środków ochrony indywidualnej, które minimalizują ryzyko upadku. System składa się ze specjalistycznych szelek, wyposażonych w 2 biodrowe klamry typu D i zintegrowane poduszki w pasie zapewniające dodatkowe podparcie pleców w obszarze lędźwiowym oraz linek ustalających pozycję podczas pracy, zapewniając swobodę rąk. Dodatkowo, w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa system musi być uzupełniony odpowiednim sprzętem asekuracyjnym takim jak podwójna linka z amortyzatorem, bądź podwójne osobiste urządzenie samohamowne.

System do pracy w zawieszeniu/podtrzymujący: sprzęt do zawieszenia/podtrzymywania pracownika, jak np. kołyska czy ławeczka, pozwala pracownikowi pracować w zawieszeniu mając przez cały czas wolne ręce. System obejmuje dedykowane szelki bezpieczeństwa zwykle posiadające nisko umieszczone przednie punkty asekuracyjne do wykorzystania z urządzeniami do kontrolowanego opuszczania i wyposażeniem dostępu linowego.

Analogicznie jak w systemach pozycjonujących system musi być uzupełniony dodatkowym systemem asekuracyjnym, takim jak urządzenie samohamowne.

System chroniący przed upadkiem z wysokości: jeżeli istnieje ryzyko upadku pracownika z wysokości, konieczne jest zastosowanie systemu chroniącego przed takim zdarzeniem. Systemy chroniące przed upadkiem z wysokości uruchamiają się tylko w momencie, gdy faktycznie dochodzi do upadku i zwykle składają się z szelek bezpieczeństwa dedykowanych do danego zadania z minimum klamrą grzbietową oraz linki z amortyzatorem lub urządzenia samohamownego. Mając na względzie najwyższy poziom bezpieczeństwa 3M, jako światowy lider rekomenduje osobiste urządzenia samohamowne serii Nano-Lok z uwagi na najkrótszą drogę powstrzymywania upadku oraz najmniejsze siły jego powstrzymywania.

Systemy ewakuacyjne: to systemy, które po upadku z wysokości umożliwią błyskawiczną i nieskomplikowaną akcję ewakuacyjną a także transport pracownika w bezpieczne miejsce. To rozwiązania umożliwiające ratunek lub udzielenie pomocy przez współpracownika, ewentualnie ekipę ratunkową w zależności od konkretnej sytuacji. Urządzenia wykorzystywane w tym celu to m.in. trójnogi, żurawiki, wyciągarki i kompleksowe systemy ewakuacyjno - ratunkowe.

Mit: Raz sprawdzonego sprzętu nie trzeba sprawdzać ponownie.

W przypadku wszystkich środków ochrony indywidualnej chroniących przed upadkiem z wysokości (PFPS) konieczne jest dokładne ich sprawdzenie przed każdym użyciem oraz minimum raz do roku. W niektórych sytuacjach z uwagi na szczególne warunki użytkowania sprzętu (np. sektor wydobywczy, paliwowo – gazowy czy stoczniowy) przeglądy wymagane są w częstszych odstępach czasowych. Głównym celem przeglądów jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Materiały, z których sprzęt jest wykonany mogą ulegać degradacji wraz z upływem czasu niezależnie od okoliczności, w jakich są eksploatowane. Ponadto popularną przyczyną utraty wytrzymałości sprzętu jest ścieranie się materiałów lub ich uszkodzenia powstałe na skutek rozcięć wywołanych na przykład otarciami o ostre krawędzie.

Sprzęt powinien być dokładnie sprawdzony przed każdym użyciem, najlepiej przez pracownika, który z niego korzysta. Ten proces nie powinien zajmować więcej niż kilka minut, niemniej pracownik powinien dokładnie obejrzeć taśmę, linę lub dowolny inny element tekstylny oraz sprawdzić działanie takich elementów, jak elementy łączące, części urządzenia kotwiczącego, klamry na szelkach bezpieczeństwa, elementy do podciągania i obniżania oraz linki bezpieczeństwa. Wszelkie oznaki wskazujące na wcześniejsze użycie sprzętu podczas upadku, jak również uszkodzenia mechaniczne powinny stanowić podstawę do bezwzględnego wycofania sprzętu z dalszego użytkowania.

Skuteczność środków ochrony indywidualnej chroniących przed upadkiem z wysokości należy zawsze oceniać w kontekście konkretnego ryzyka. Konieczność upewnienia się, że wybrane środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości (PFPS) są odpowiednie do danego zadania to jedno. Równie istotne jest sprawdzenie, czy sprzęt jest wygodny dla użytkownika, łatwy w dopasowaniu i obsłudze i czy nie utrudnia pracy.

O firmie 3M

W ramach struktur 3M wykorzystujemy i dzielimy się odkryciami naukowymi naszej firmy, aby ulepszać codzienne życie milionów ludzi na całym świecie. Wartość sprzedaży 3M sięga ponad 30 miliardów dolarów, a 90 000 naszych pracowników efektywnie współpracuje z Klientami na całym świecie. Więcej na temat kreatywnych i odpowiadających na światowe problemy rozwiązań 3M - można przeczytać na stronie internetowej www.3M.com lub obserwując kanał firmy na Twitterze pod nazwą @3M lub @3MNewsroom.

*O kampanii „Chroń Swój Świat”

Zorganizowana przez firmę 3M kampania, której celem jest zwrócenie uwagi na nasze bezpieczeństwo w pracy poprzez pokazanie, że od każdego z nas zależy także bezpieczeństwo naszych bliskich. W ramach kampanii przeprowadzono badanie pokazujące czy osoby pracujące zdają sobie z tego sprawę i czy dbają o swoich współpracowników lub partnerów. Badanie dostarczyło odpowiedzi na wiele pytań dotyczących poczucia bezpieczeństwa w pracy, odpowiedzialności za nie i przestrzegania zasad BHP przez polskich pracowników. Program jest także obecny w wybranych firmach, gdzie organizowane są warsztaty edukacyjne i konkursy z wiedzy o BHP adresowane do pracowników. Partnerem merytorycznym kampanii jest Centralny Instytut Ochrony Pracy.

O 3M w Polsce

3M Poland Sp. z o.o. jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. W 2016 roku firma obchodziła 25-lecie istnienia na polskim rynku.

3M w Polsce posiada cztery ośrodki produkcyjne: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k/Grodziska Mazowieckiego oraz Rabce. Zatrudnia ponad 2000 pracowników. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k/Warszawy. W czerwcu 2013 roku rozpoczęło działalność nowoczesne Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu, w którym firma prezentuje swoje technologie i rozwiązania. W 2015 r. we Wrocławiu rozpoczęło działalność operacyjną Centrum Usług Wspólnych 3M na obszar Europy, Bliskiego Wchodu i Afryki. 3M Poland oferuje ponad 10 000 produktów w ramach 5 grup biznesowych: Ochrona Zdrowia, Produkty Konsumenckie, Bezpieczeństwo i Grafika, Przemysł, Elektronika i Energetyka. Dotychczasowe inwestycje 3M w Polsce wyniosły ponad 500 mln USD. 3M od 25 lat wnosi wkład w rozwój polskiego biznesu i gospodarki, za co otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia: „Firma XX-lecia 1990-2010”, Perła Innowacji PROGRESS 2013, PremiumBrand 2014, Superbrand 2014/15 i Great Place to Work®.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec z mitami dotyczącymi pracy na wysokości. Jak dobrać właściwy sprzęt do odpowiedniego zagrożenia?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!