Koniec modernizacji dworca Szczecin Główny

Koniec modernizacji dworca Szczecin Główny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W piątek pierwsi podróżni skorzystają ze zmodernizowanego dworca kolejowego Szczecin Główny. Gruntowna przebudowa dworca kosztowała około 112 mln zł. Budynek został m.in. przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W odnowionym budynku głównym podróżni będą mieli do dyspozycji m.in. poczekalnię i dziesięć okienek kasowych. Podczas remontu wymieniono także monitoring i urządzenia informacyjne. Wkrótce na dworcu mają pojawić się także kiosk, apteka, kantor - poinformowały Polskie Koleje Państwowe.

Dworzec został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych; zamontowano windy i schody ruchome. Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących zainstalowano m.in. wypukłe mapy dworca i oznaczenia w języku Braille'a. Z kolei tzw. pętle indukcyjne pomogą niedosłyszącym z aparatami słuchowymi w lepszej komunikacji z pracownikami kas biletowych.

Modernizacja objęła także sąsiedztwo budynku; zrewitalizowano starą pocztę, mur oporowy oraz budynek dyżurnego ruchu i byłej nastawni. Niedaleko budynku głównego powstał także taras widokowy z widokiem na Odrę. Zmodernizowano także perony nr 1 i 4.

Dworzec przyjmie pierwszych podróżnych w piątek - zapowiedziała PAP rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych Paulina Jankowska. Tego dnia z uwagi na zwiększony ruch pasażerów związany z weekendem majowym równolegle będą działały zmodernizowany dworzec i jego tymczasowa siedziba w pobliskim Centrum Przedsiębiorczości - dodała.

Na dworcu planowana jest także modernizacja peronów nr 2 i 3, którą przeprowadzi zarządca infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe - powiedziała rzecznik. Jak dodała, nie jest jeszcze znany termin rozpoczęcia tych prac.

Koszt zakończonej inwestycji wyniósł ok. 112 mln zł. Modernizacja była współfinansowana ze środków unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dworzec mieści się na Nowym Mieście, na lewym brzegu Odry. To jedna z najstarszych stacji kolejowych w Polsce. Pierwszy pociąg z Berlina przyjechał tam 15 sierpnia 1843 r. Dworzec nazywał się wówczas Berlińskim.

Około 1900 r. powstał budynek, który po przebudowach i odbudowie po zniszczeniach z czasów II wojny światowej istnieje do dzisiaj.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!