PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kompania Węglowa zbuduje nowy dom dla powodzian w Bieruniu

Autor: wnp.pl (DC)
21-07-2011 06:08

Mieszkańcy zalewanych terenów w Bieruniu otrzymają nowe mieszkania w domu, który wybuduje Kompania Węglowa. To efekt ugody KW z mieszkańcami Bierunia.

Podczas ubiegłorocznej powodzi szczególnie ucierpieli mieszkańcy Bierunia. Dramatyczna sytuacja dotknęła lokatorów budynków położonych przy ulicy Hodowlanej 1, 3 i 4, gdzie powstała rozległa niecka o głębokości dochodzącej do 8 metrów.
- Kopalniane systemy pompowni odwadniające ten teren nie sprostały zadaniu. Długotrwałe i intensywne opady atmosferyczne oraz wysoki poziom wód w rzece Mlecznej i końcowym biegu potoku Stawowego, spowodowały zalanie przepompowni i okolicznego terenu – wyjaśnia Kompania Węglowa.

23 czerwca 2010 r. zalane tereny w Bieruniu wizytował premier Donald Tusk oraz Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski. W wyniku uzgodnień przedstawicieli Kompanii Węglowej, gminy Bieruń i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach opracowano i wprowadzono w życie plan rozwiązania problemu mieszkańców zalanych budynków oraz poprawy ochrony przeciwpowodziowej w tym rejonie.

Kompania Węglowa zaproponowała właścicielom nieruchomości zawarcie ugód o naprawę szkód wyrządzonych eksploatacją górniczą poprzez wypłatę odszkodowań, w zamian za przeniesienie na rzecz KW praw majątkowych do zalewanych nieruchomości.

W wyniku trwających od września 2010 r. do czerwca br. negocjacji prowadzonych zarówno z gminą Bieruń, jak i z prywatnymi właścicielami, ostatecznie uzyskano porozumienie. Zarząd Kompanii Węglowej podjął uchwałę na mocy której nastąpi przekazanie nieruchomości tego samego rodzaju i nabycie przez KW praw do nieruchomości poszkodowanych w drodze zamiany (32 lokale wraz z infrastrukturą towarzyszącą). Dodatkowo, nastąpi wypłata odszkodowań i nabycie przez KW S.A. praw majątkowych do nieruchomości poszkodowanych (8 lokali wraz z infrastrukturą towarzyszącą).

Kompania Węglowa wybuduje budynek mieszkalny wielorodzinny wraz z garażami przy ulicy Homera w Bieruniu, na gruncie, którego udostępnienie zadeklarowała gmina Bieruń. Lokalizacja ta została zaakceptowana przez poszkodowanych, a przejęcie przez Kompanię praw do tej nieruchomości nastąpi w drodze zamiany. Szacuje się, że skutki finansowe zawarcia ugód wyniosą ok. 7,5 mln zł.

Z uwagi na dotychczasową oraz projektowaną eksploatację górniczą nakłady na realizację ugód, pokryte zostaną w równych częściach przez kopalnie „Ziemowit” i „Piast”.

Zawarta ugoda zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom, którzy opuszczą zalewany teren przy ul. Hodowlanej. Umożliwi także prowadzenie dalszej nieskrępowanej eksploatacji górniczej w tym rejonie przez kopalnię „Piast” (do roku 2021 planowane jest wydobycie ok. 1,5 mln ton węgla). Pozwoli również zagospodarować ok. 5,0 mln ton odpadów z kopalni „Piast” do rekultywacji tej niecki i utworzenie kompleksu nowych terenów pod działalność przemysłową niezagrożonych powodzią.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


38 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP