XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Komory, rury, piwnice - jak bezpiecznie pracować w ograniczonej przestrzeni?

Komory, rury, piwnice - jak bezpiecznie pracować w ograniczonej przestrzeni?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ograniczone przestrzenie, takie jak tunele, komory, kotły, zbiorniki ciśnieniowe, rury czy kanały ściekowe to miejsca, gdzie wykonywanie wszelkich prac, np. w przypadku awarii, może być szczególnie utrudnione i niebezpieczne. Jakie środki ostrożności należy podjąć w przypadku pracy w takich miejscach i jak uchronić się przez niebezpieczeństwem?

Według zasad BHP przestrzeń ograniczona to miejsce, gdzie ruch człowieka jest szczególnie utrudniony. Dodatkowo nie zostało ono zaprojektowane jako stałe miejsce pracy i przebywania człowieka, nie jest do tego przeznaczone, a także może mieć ograniczone wejście i wyjście. Miejsca takie są szczególnie niebezpieczne dla ludzi w nich przebywających, kiedy muszą wykonać tam prace np. zabezpieczające czy naprawcze. Wśród przestrzeni ograniczonych wymienia się m.in. zbiorniki zasobnikowe, kotły, komory typu zbiornikowego, rury pompy, kanały ściekowe, szyby, ścieki, tunele, piwnice, silosy, miejsca okablowania czy orurowania.

W niebezpieczeństwie

Przestrzenie ograniczone, oprócz utrudnień w poruszaniu się ludzi, mogą być także źródłem zagrożeń ze względu na atmosferę obniżonej zawartości tlenu lub też zawierającą szkodliwe dla zdrowia gazy, pyły oraz zanieczyszczenia. Osoby pracujące w takich miejscach mogą być więc narażone na utratę przytomności lub uduszenie spowodowane gazem, dymem, oparami lub brakiem tlenu. W skrajnych przypadkach, np. w silosie, może dojść do uduszenia na skutek niemożności dotarcia do otoczenia umożliwiającego oddychanie lub udławienie się przechowywanym w magazynie materiałem sypkim. Inne poważne zagrożenie dla pracowników mogą stanowić zmiany temperatury ciała czy też poziomu płynów w zbiornikach. Nie można także zapomnieć o możliwości zakleszczenia się lub uwięzienia, co doprowadza do obrażeń ciała, np. w związku z pożarem, który może wybuchnąć w miejscach bez łatwego dostępu do włazu lub wyjścia.

Zachowaj ostrożność

W przestrzeniach zamkniętych i ograniczonych powinny pracować tylko osoby, które mają do tego szczególne uprawnienia oraz odpowiednie zezwolenie do pracy. Niezbędne jest szczegółowe zapoznanie się z zasadami pracy w takich miejscach i stosowanie się do nich oraz zachowanie szczególnej ostrożności. Należy także upewnić się, czy w razie niebezpieczeństwa zapewniona jest odpowiednia asekuracja oraz ewakuacja. Prace w niektórych miejscach ograniczonych można prowadzić dopiero po odcięciu zasilania wszystkich mediów energetycznych, przeprowadzeniu wentylacji, a także sprawdzeniu zawartości gazów i zanieczyszczeń w powietrzu oraz porównaniu wyników pomiaru z dopuszczalnymi normami. Kluczową rolę w zorganizowaniu bezpiecznej pracy w przestrzeni ograniczonej odgrywa zastosowany sprzęt.

Jak się chronić przez niebezpieczeństwami?

Ze względu na liczne zagrożenia, jakie mogą spotkać pracowników w przestrzeniach ograniczonych, powinni oni być wyposażeni w sprzęt adekwatny do potencjalnych niebezpieczeństw oraz przeszkoleni z jego używania. Szczególnie ważne dla zdrowia i życia jest używanie sprzętu chroniącego drogi oddechowe takiego jak np. półmaski ochronne firmy 3M jednorazowego lub wielorazowego użytku, które są łatwe w użyciu oraz zapewniają komfort pracy w trudnych warunkach. Materiały filtrujące z których są one zbudowane wychwytują niebezpieczne cząstki dzięki filtracji mechanicznej i elektrostatycznej, zaś zawór Cool Flow zmniejsza ilość ciepła gromadzącego się w półmasce. Przy wszelkich zbiornikach czy tunelach niezbędne jest również zabezpieczanie przed upadkiem oraz sprzęt umożliwiający szybka i bezpieczną ewakuacje np. żurawiki i trójnogi. Pracowników warto wyposażyć także w kombinezony ochronne 3M i środki ochrony wzroku.

- Praca w przestrzeniach ograniczonych lub o utrudnionym dostępie wymaga skrupulatnych przygotowań i dobrego rozeznania w środkach ochrony. Taki rodzaj pracy zaliczany jest bowiem do szczególnie niebezpiecznych. Dlatego każdy pracownik powinien być odpowiednio poinformowany nie tylko o zagrożeniach, ale przede wszystkim - procedurach i sprzętach, które minimalizują ryzyko. Pamiętajmy też, że wybór środków ochrony nie może być przypadkowy. Musi on gwarantować skuteczność, ale i wygodę, aby wykonywanie pracy w tak trudnych warunkach nie nastręczało dodatkowych problemów - mówi Piotr Mikłaszewicz, Dyrektor Grupy Biznesowej Bezpieczeństwo i Reklama Wizualna 3M Poland.

Przestrzenie ograniczone mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników, którzy w nich przebywają. Zapewnienie odpowiednich środków ochrony, takich jak innowacyjne produkty firmy 3M pozwala jednak znacznie zredukować ryzyko odniesienia obrażeń w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa.

O firmie 3M

W ramach struktur 3M wykorzystujemy i dzielimy się odkryciami naukowymi naszej firmy, aby ulepszać codzienne życie milionów ludzi na całym świecie. Wartość sprzedaży 3M sięga ponad 30 miliardów dolarów, a 90 000 naszych pracowników efektywnie współpracuje z Klientami na całym świecie. Więcej na temat kreatywnych i odpowiadających na światowe problemy rozwiązań 3M - można przeczytać na stronie internetowej www.3M.pl lub obserwując kanał firmy na Twitterze pod nazwą @3M lub @3MNewsroom.

O kampanii "Chroń Swój Świat"

Zorganizowana przez firmę 3M kampania, której celem jest zwrócenie uwagi na nasze bezpieczeństwo w pracy poprzez pokazanie, że od każdego z nas zależy także bezpieczeństwo naszych bliskich. W ramach kampanii przeprowadzono badanie pokazujące czy osoby pracujące zdają sobie z tego sprawę i czy dbają o swoich współpracowników lub partnerów. Badanie dostarczyło odpowiedzi na wiele pytań dotyczących poczucia bezpieczeństwa w pracy, odpowiedzialności za nie i przestrzegania zasad BHP przez polskich pracowników. Program jest także obecny w wybranych firmach, gdzie organizowane są warsztaty edukacyjne i konkursy z wiedzy o BHP adresowane do pracowników. Partnerem merytorycznym kampanii jest Centralny Instytut Ochrony Pracy.

O 3M w Polsce

3M Poland Sp. z o.o. jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. W 2016 roku firma obchodziła 25-lecie istnienia na polskim rynku. 3M w Polsce posiada cztery ośrodki produkcyjne: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k/Grodziska Mazowieckiego oraz Rabce. Zatrudnia ponad 2900 pracowników. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k/Warszawy.

W czerwcu 2013 roku rozpoczęło działalność nowoczesne Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu, w którym firma prezentuje swoje technologie i rozwiązania. 1 czerwca 2016 r. we Wrocławiu rozpoczęło oficjalnie działalność operacyjną Centrum Usług Wspólnych 3M na obszar Europy, Bliskiego Wchodu i Afryki. 3M Poland oferuje ponad 10 000 produktów w ramach 5 grup biznesowych: Ochrona Zdrowia, Produkty Konsumenckie, Bezpieczeństwo i Grafika, Przemysł, Elektronika i Energetyka. Dotychczasowe inwestycje 3M w Polsce wyniosły ponad 500 mln USD. 3M od 25 lat wnosi wkład w rozwój polskiego biznesu i gospodarki, za co otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia m.in "Firma XX-lecia 1990-2010", Perła Innowacji PROGRESS 2013, PremiumBrand 2014, Solidny Pracodawca 2014, Superbrand 2014/15 oraz Great Place to Work® 2016.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komory, rury, piwnice - jak bezpiecznie pracować w ograniczonej przestrzeni?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!