Komisja senacka poparła opłatę adiacencką

Komisja senacka poparła opłatę adiacencką
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Senacka komisja gospodarki narodowej poparła w środę przepis nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, przewidujący, że właściciele działek budowlanych za ich podział będą płacić gminie 30 proc. wartości działki (tzw. opłata adiacencka).

W środę komisja pracowała nad nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami. Senator PO Andrzej Owczarek zgłosił poprawkę do nowelizacji, przewidującą podwyższenie opłaty za podział działki z 30 o 50 proc. jej wartości. Komisja nie rekomendowała jej
przyjęcia.

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister budownictwa Piotr Styczeń podkreślił, że wysokość opłaty powinna pozostać na poziomie 30 proc. wartości nieruchomości, ponieważ w takiej wysokości opłata ta jest również zapisana w nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Gminy pobierają tzw. opłaty adiacenckie za wzrost wartości nieruchomości. Wartość działki budowlanej wzrasta m.in. w wyniku jej podziału, scalenia lub zainstalowania na niej urządzeń infrastruktury technicznej: wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych czy telekomunikacyjnych.

Zdaniem Stycznia, nowelizacja po raz pierwszy kompleksowo reguluje sprawy związane z gospodarowaniem nieruchomościami należącymi do Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Jak napisano w uzasadnieniu do noweli, proponowane rozwiązania nie powinny "znacząco wpłynąć na wydatki i dochody budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz budżetu państwa. Zaproponowane zmiany nie powodują nowych dodatkowych obciążeń tych budżetów" .

Nowelizacja upraszcza też procedury związane z wykupem mieszkań komunalnych przez dotychczasowych najemców. Przewiduje m.in., że osoby, które wykupiły mieszkanie od gminy z bonifikatą i zdecydują się na ich sprzedaż przed upływem 5 lat, będą musiały zwrócić bonifikatę. Jeżeli jednak pieniądze ze sprzedaży w ciągu roku zostaną wydane na zakup drugiego mieszkania, bonifikaty nie trzeba będzie zwracać.

Nowelizacja skraca także okres zawieszenia postępowania podziału nieruchomości z 12 do 6 miesięcy. Do tej pory urząd gminy na wniosek właściciela nieruchomości, mógł przerwać na rok postępowanie w sprawie podziału nieruchomości.

Nowela zawiera też regulacje dotyczące zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości. Zgodnie z nowymi przepisami, kandydaci do tych zawodów nie będą musieli zdawać, jak dotychczas, państwowego egzaminu licencyjnego. Wystarczą studia magisterskie np. ekonomiczne i półroczne praktyki w zawodzie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja senacka poparła opłatę adiacencką

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!