XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Komisja Infrastruktury za odrzuceniem nowelizacji specustawy drogowej

Komisja Infrastruktury za odrzuceniem nowelizacji specustawy drogowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sejmowa Komisja Infrastruktury opowiedziała się w środę za odrzuceniem nowelizacji specustawy drogowej, dotyczącej podatku od nieruchomości od gruntów przeznaczonych pod inwestycje drogowe.

W pierwszym czytaniu projektu w komisji zgłoszono dwa wnioski - o powołanie podkomisji i odrzucenie projektu w całości. Jako pierwszy - jako dalej idący - przegłosowano wniosek o odrzucenie i uzyskał on większość 18 posłów przy 10 przeciwnych.

Poselski projekt nowelizacji ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych zakładał dodanie do niej przepisu korzystnego dla właścicieli gruntów przejmowanych pod budowę dróg na mocy decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, którym nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Grunty te byłyby zwolnione od podatku od nieruchomości już od dnia wydania nieruchomości inwestorowi.

W obecnym stanie prawnym do czasu uprawomocnienia się decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej właściciele tych nieruchomości są zobowiązani do płacenia podatku, mimo, że tych nieruchomości faktycznie już nie posiadają.

"My tym projektem chcemy unormować sytuację" - uzasadniał nowelizację poseł sprawozdawca, Paweł Olszewski (PO).

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit przyznał, że takie sytuacje rzeczywiście zdarzają się na budowach dróg, jednakże postulat inicjatorów tej nowelizacji powinien odnosić się do prawa podatkowego, a nie specustawy drogowej.

"Beneficjentami tych podatków są jednostki samorządowe. Gminy otrzymują podatek od nieruchomości, to jest jeden z ich podstawowych dochodów własnych" - podkreślił Szmit. Zaznaczył, że wnioskodawcy nie dołączyli do projektu noweli analizy konsekwencji proponowanych zmian dla budżetów samorządów, ani opinii samorządowców w tej sprawie.

Szmit dodał, że w szczególnych przypadkach władze samorządowe mają możliwość umarzania tych zobowiązań. "W przypadku rażącej sytuacji - zdarzają się rzeczywiście takie - jest ścieżka prawna, która pozwala odstąpić od ściągania podatku" - powiedział.

Pos. Olszewski wnioskował o powołanie podkomisji, która miałaby przeanalizować projekt i przygotować nowe rozwiązania uwzględniające zastrzeżenia Ministerstwa Infrastruktury. Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zgłosił pos. Aleksander Mrówczyński (PiS). O odrzuceniu projektu - zgodnie z rekomendacją komisji - będzie decydował Sejm.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja Infrastruktury za odrzuceniem nowelizacji specustawy drogowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!