Kolejowe inwestycje nabiorą tempa. Prezydent podpisał ustawę

Kolejowe inwestycje nabiorą tempa. Prezydent podpisał ustawę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent podpisał ustawę, której głównym celem jest uproszczenie oraz przyspieszenie prac związanych z przygotowaniem oraz realizacją kolejowych inwestycji infrastrukturalnych - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

"Zmiany wynikają z potrzeby pełnego wykonania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz potrzeby zwiększenia efektywności realizowanych inwestycji infrastrukturalnych wskazywanych przez Komisję Europejską w zaleceniach dotyczących realizacji przez Polskę strategii +Europa 2020+" - czytamy w komunikacie kancelarii.

Zgodnie z nowymi przepisami, do czasu zakończenia postępowania ws. wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej, nie będą wydawane decyzje o pozwoleniu na budowę dla innych inwestycji na tym terenie, a "toczące się postępowania w tych sprawach będą podlegały zawieszeniu do czasu ostatecznego zakończenia postępowania w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej".

Nowelizacja mówi też o tym, że jeżeli w ciągu 14 dni nie nastąpi uzgodnienie dotyczące usunięcia występujących kolizji z zarządcami sieci uzbrojenia terenu pod inwestycję kolejową, zostanie ona usunięta w sposób zaproponowany przez PKP PLK lub samorząd.

Przepisy umożliwiają też zrzeczenie się prawa do odszkodowania przez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego za nieruchomości będące ich własnością, "jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub gospodarczy".

Nowela umożliwia też niewycinanie drzew i krzewów w odległości mniejszej niż 15 metrów od osi skrajnego toru kolejowego, jeśli nie będą powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Dotychczas obowiązujące przepisy stanowiły, że drzewa i krzewy mogą rosnąć w sąsiedztwie linii kolejowej w odległości nie mniejszej niż 15 metrów od osi skrajnego toru kolejowego, co skutkowało tym, że trzeba było je wycinać wzdłuż torów m.in. na terenach o dużych walorach krajobrazowych.

W trakcie prac sejmowych posłowie wykreślili natomiast propozycję zapisu pozwalającego na wydanie przez nadzór budowlany decyzji o pozwoleniu na użytkowanie linii kolejowej, pomimo niespełnienia wymagań ochrony środowiska. W takiej sytuacji nie trzeba by było czekać na wykonanie wszystkich niezbędnych inwestycji środowiskowych takich jak np. ekrany akustyczne dla obu torów, by otrzymać pozwolenie na użytkowanie.

Konieczność zmian w ustawie wynikała m.in. z publikowanych corocznie przez Komisję Europejską tzw. zaleceń związanych z realizacją przez państwa członkowskie strategii "Europa 2020". W zaleceniach skierowanych do Polski, KE wskazywała m.in. na potrzebę zwiększenia efektywności realizowanych inwestycji infrastrukturalnych.

Zdaniem autorów noweli, dalsze ułatwienia w przygotowaniu i prowadzeniu inwestycji kolejowych są potrzebne m.in. z doświadczeń wyniesionych z perspektywy finansowej UE na lata 2007-2013, oraz potrzeby realizacji Krajowego Programu Kolejowego do roku 2023. Program zakłada, że na kolejowe inwestycje infrastrukturalne wydamy 67,5 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejowe inwestycje nabiorą tempa. Prezydent podpisał ustawę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!