Kolejny krok do reaktywacji nowych bloków w Opolu zrobiony

Kolejny krok do reaktywacji nowych bloków w Opolu zrobiony
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PGE oraz Kompania Węglowa podpisały list intencyjny dotyczący rozbudowy Elektrowni Opole o dwa nowe bloki. To kolejny krok przywracający nadzieję, że warta 9,4 mld zł netto inwestycja, którą ma zrealizować konsorcjum Rafako, jednak dojdzie do skutku.

W liście, podpisanym w czwartek w obecności premiera Donalda Tuska przez prezesów Kompanii Węglowej i PGE, Joannę Strzelec-Łobodzińską i Krzysztofa Kiliana, spółki zobowiązują się do "przeanalizowania ekonomicznych i prawnych możliwości zawarcia umowy długoterminowej na dostawy węgla kamiennego" wydobywanego przez Kompanię Węglową dla Elektrowni Opole, w tym w szczególności do bloków objętych projektem.

List mówi też o analizie ewentualnego zaangażowania - w szczególności kapitałowego - Kompanii w realizację projektu Opole II, czyli budowy dwóch nowych bloków o mocy po 900 MW.

- Spółki zakładają, że efektem działań powinno być wypracowanie modelu zapewniającego wybudowanie bloków objętych projektem oraz zapewnienie Kompanii zbytu węgla kamiennego - podała w komunikacie PGE.

Premier nazwał to porozumienie "krokiem do większego zatrudnienia" i "krokiem do bezpieczeństwa energetycznego".

- Nie muszę nikomu tłumaczyć, co to znaczy dla regionu i całego kraju. Głęboko wierzę, że to dzisiejsze porozumienie i moja wizyta tutaj zamykają etap przygotowawczy i jeszcze latem ta inwestycja ruszy już w sensie dosłownym - oświadczył Tusk, określając inwestycję "strzałem w dziesiątkę pod każdym względem".

Pytany o finansowanie inwestycji Tusk stwierdził, że zadaniem ministra skarbu i zarządu PGE było zbudowanie takiego modelu finansowania inwestycji, który uczyni to przedsięwzięcie opłacalnym, a przynajmniej bezpiecznym z punktu widzenia spółki.

- Bo tu nie chodzi o biznes dla spółki, tylko o wielki narodowy biznes dla wszystkich Polaków. Temu podporządkowane było to przedsięwzięcie, a ich ciężka praca miała doprowadzić to tego, żeby ono nie było w żadnym wypadku dla spółki problemem - zaznaczył.

- Jesteśmy teraz w trakcie kształtowania miksu energetycznego, w którym węgiel na nowo znajdzie swoje miejsce. Z punktu widzenia państwa polskiego, które jest właścicielem obu spółek ważne jest, by węgiel produkował energię, by ludzie mieli miejsca pracy i żeby energii było w Polsce wystarczająco dużo, także w roku 2018 czy 2020 - powiedział Tusk.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński przyznał, że rozbudowa elektrowni, jak każda długoterminowa inwestycja, jest obarczona ryzykiem i dlatego trzeba zaprojektować takie finansowanie, które zmniejszy to ryzyko.

- Takim filarem, którzy minimalizuje ryzyko nierentowności tej inwestycji jest podpisana intencja między dwoma potężnymi podmiotami gospodarczymi – mówił, dodając, że podpisana jest już również umowa z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi.

Krzysztof Kilian mówił z kolei, że list intencyjny ma "przybliżyć i umożliwić rozpoczęcie procesu rozbudowy".

- Mając ten list i mając na względzie to, że polityka energetyczna jest aktualizowana, mając również porozumienie z PIR - mamy konkretne przesłanki do zmiany warunków i parametrów ekonomicznych projektu - wskazał Kilian.

Zaznaczył, że część warunków dla rentowności inwestycji już zostało spełnionych, a nad częścią trzeba jeszcze popracować. Podkreślił, że list dotyczy paliwa, a w elektrowni na węgiel kamienny 60 proc. kosztów to paliwo.

- W przypadku PGE te koszty pozostają poza kontrolą spółki, a te 60 proc. może być istotne, wrażliwe i wpływające na to, jak dany projekt się zachowuje - tłumaczył Kilian.

Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej, wskazała, że list intencyjny z PGE potwierdza gwarancję długofalowych dostaw węgla z kopalń Kompanii Węglowej do Elektrowni Opole.

- Takie inwestycje pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość polskiemu górnictwu węgla kamiennego. To przecież rodzimy węgiel gwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Bloki energetyczne w Opolu będą o najwyższej sprawności, co przeczy często wypowiadanym opiniom, że węgiel to brudny surowiec -powiedziała.

Zobacz: KW: list intencyjny z PGE wpisuje się w naszą strategię

- W moim przekonaniu rząd, jako wspólny właściciel górnictwa i energetyki, powinien wiązać te branże kontraktami długoterminowymi - skomentował tymczasem dla wnp.pl Krzysztof Tchórzewski, poseł PiS i były wiceminister gospodarki.

Zobacz więcej: Zapewnienie dostaw węgla do Opola byłoby dobre dla KW

Natomiast Krzysztof Burek, wiceprezes Rafako, zaznaczył w rozmowie z wnp.pl., że dla konsorcjum najważniejsza jest kwestia ustaleń kontraktowych z PGE GiEK.

- Czekamy na dalsze ustalenia pomiędzy PGE a Kompanią Węglową. List intencyjny nie ma charakteru wiążącego. Dla nas najważniejsza jest kwestia uzgodnień kontraktowych miedzy konsorcjum a zamawiającym, którym jest PGE GiEK - powiedział wnp.pl Krzysztof Burek.

Zobacz więcej: Rafako: optymizm ws. Opola rośnie, ale potrzebne konkrety

Choć czwartkowe wydarzenia zwiększyły nadzieje na rozbudowę Elektrowni Opole, to nie odbiło się to na kursie spółek tworzących konsorcjum, które ma zrealizować inwestycję.

Zobacz więcej: Opole nie porwało kursu Rafako, Polimeksu i Mostostalu W-wa

Piotr Nawrocki, analityk DI Investors, w rozmowie z portalem wnp.pl wskazał, że czwartkowe informacje nt. rozbudowy Elektrowni Opole to kolejna pozytywna informacja dla konsorcjum Rafako. Do rozwiązania pozostaje jednak kwestia gwarancji i finansowania konsorcjum.

Zobacz więcej: Opole bliżej, ale potrzebne wsparcie dla konsorcjum Rafako

Gwałtowny spadek kursu zanotowała natomiast PGE. W trakcie sesji notowania grupy osiągnęły nawet historyczne minimum.

Zobacz więcej: Gwałtowny spadek kursu akcji PGE

- Powodem takiej przeceny jest złożenie dwóch negatywnych informacji - potwierdzenia zamiaru budowy dwóch bloków w Elektrowni Opole i niska dywidenda, która jest na poziomie rekomendacji zarządu PGE, podczas gdy rynek oczekiwał podwyższenia dywidendy na WZA. Niska dywidenda jest również pochodną inwestycji w Opolu i potrzeb inwestycyjnych PGE w najbliższych latach - powiedział wnp.pl Maciej Hebda, szef działu analiz Banku Inwestycyjnego Espírito Santo.

Zobacz także: W liście intencyjnym PGE i KW ws. Opola nie ma konkretów

W połowie maja konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostalu i Mostostalu Warszawa podpisało z PGE GiEK aneks dotyczący kontraktu na budowę nowych bloków w Elektrowni Opole, który przewidywał możliwość powrotu do realizacji inwestycji.

W aneksie wydłużono termin określający możliwość wydania przez zamawiającego zawiadomienia o zamiarze wydania polecenia rozpoczęcia prac (NTP) w Opolu do trzech miesięcy od dnia zawarcia aneksu. Aneks obowiązuje do 15 sierpnia.

O zamknięciu inwestycji w Opolu PGE poinformowało 5 kwietnia. Wówczas PGE podało, że „zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym ograniczyły efektywność ekonomiczną tej inwestycji”, a także, że „kontynuowanie Projektu Opole II nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy PGE”.

Niemniej od tamtego czasu z kręgów rządowych płynęły sygnały dotyczące istotności inwestycji w Opolu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Strona rządowa deklarowała także, że będzie pracowała nad znalezieniem rozwiązań, które pozwolą na realizację przedsięwzięcia, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów PGE oraz jej akcjonariuszy.

Podpisana w lutym 2012 r. umowa ws. Opola przewiduje, że na zrealizowanie zadania od wystawienia NTP konsorcjum Rafako będzie miało 54 miesiące w przypadku bloku 5. i 62 miesiące w przypadku bloku 6.

Wartość kontraktu wynosi 9,4 mld zł netto, z czego na Polimex-Mostostal przypada 42 proc., na Rafako - 34 proc., a pozostała część na Mostostal Warszawa.

Według umowy, opalane węglem kamiennym bloki miałyby mieć po 900 MW, a sprawność netto każdego z nich minimum 45,5 proc. Obecnie elektrownia posiada cztery bloki węglowe o łącznej mocy zainstalowanej 1492 MW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejny krok do reaktywacji nowych bloków w Opolu zrobiony

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!