PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kolejny krok do budowy bloku 413 MW w Elektrowni Łagisza

Autor: wnp.pl (TE)
03-11-2013 16:37
Kolejny krok do budowy bloku 413 MW w Elektrowni Łagisza

Blok 460 MW w Elektrowni Łagisza.

fot. Tauron Wytwarzanie

Tauron Wytwarzanie ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę oraz do udziału w organizowaniu i przeprowadzeniu przetargu na budowę bloku gazowo-parowego o mocy 413 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie.

Podmioty zainteresowane wykonaniem dokumentacji mogą składać oferty do 10 grudnia 2013 r. Przetarg będzie prowadzony według procedury otwartej. Wadium ustalono na 400 tys. zł, a kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty będzie najniższa cena.
Pierwotnie Tauron miał realizować inwestycję w Łagiszy wspólnie z PGNiG. W grudniu 2012 r. spółki podpisały list intencyjny ws. budowy kogeneracyjnego bloku gazowego o mocy ok. 400 MW. Strony zadeklarowały współpracę w zakresie budowy, eksploatacji jednostki oraz obrotu energią elektryczną.

W 2013 r. PGNiG zrezygnował z zaangażowania w projekt. W ostatnich tygodniach przedstawiciele Tauronu informowali, że spółka rozmawia o finansowaniu inwestycji z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi.

Według dotychczasowych założeń, koszt bloku w Łagiszy byłby podobny jak w przypadku podobnej jednostki w Stalowej Woli, którą obecnie Tauron buduje wspólnie z PGNiG - ok. 1,5 mld zł.

Energetyczny koncern podkreślał wcześniej, że powstanie nowego bloku w Łagiszy wpisuje się w jego strategię dywersyfikacji paliw, jak i odbudowę mocy wytwórczych. Po 2017 r. ma zastąpić on pracujące obecnie w elektrowni bloki węglowe o mocy 120 MW, które zostaną wyłączone.

- Łagisza jest aktualnie jednym z podstawowych źródeł zasilania w ciepło dla Będzina, Czeladzi i Dąbrowy Górniczej, a w przyszłości, po roku 2017, również dla Sosnowca. Przeprowadzone rozpoznanie potwierdza istnienie stabilnego rynku ciepła w perspektywie po 2016 r. w rejonie elektrowni - informował Tauron.

Dodatkowo, ze względu na swoje położenie, elektrownia może wspólnie z zakładami wytwórczymi Tauron Ciepło stanowić element zintegrowanego systemu ciepłowniczego aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, zapewniającego bezpieczeństwo energetyczne lokalnego rynku poprzez pracę wzajemnie rezerwujących się źródeł ciepła.

- Atutem lokalizacji inwestycji jest również fakt, że Elektrownia Łagisza posiada wysokokwalifikowaną załogę i odpowiednią infrastrukturę techniczną we wszystkich kluczowych węzłach niezbędnych do prowadzenia produkcji energii elektrycznej i cieplnej (zaopatrzenie w wodę, paliwo i inne surowce, wyprowadzenie mocy na wszystkich poziomach napięć 110, 220, 400 kV) - wyliczał Tauron.

Budowę Elektrowni Łagisza rozpoczęto w 1960 r. W latach 1963-1970 przekazano do eksploatacji siedem bloków, a w latach 80. uruchomiono część ciepłowniczą. W 2001 r. podjęto decyzję o budowie bloku o mocy 460 MW na parametry nadkrytyczne.

W efekcie w 2009 r. został uruchomiony pierwszy na świecie blok energetyczny z kotłem fluidalnym przepływowym na parametry nadkrytyczne. Zainstalowany kocioł BF-1300 jest pod względem rozmiarów największym tego typu urządzeniem na świecie.

Obecnie Elektrownia Łagisza dysponuje zainstalowaną mocą elektryczną na poziomie 1060 MW (5x120 MW + 460 MW) oraz mocą cieplną wynoszącą 335 MW.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 061 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP