PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kolejne starcie pomiędzy ekologami a Elektrownią Północ

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
06-02-2014 16:13
Kolejne starcie pomiędzy ekologami a Elektrownią Północ
fot. PTWP

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska stwierdził w części nieważność decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach budowy Elektrowni Północ - poinformowała w czwartek fundacja ClientEarth. - Zmiany GDOŚ w pierwotnej decyzji mają jedynie charakter porządkujący - podkreślił natomiast w stanowisku przesłanym portalowi wnp.pl zarząd Elektrowni Północ, należącej do Polenergii z grupy Kulczyk Investments.

- GDOŚ przyznał rację pozarządowym organizacjom ekologicznym i przyrodniczym, które dowodziły, że inwestycja zagrażałaby rybom występującym w dolnym biegu Wisły - napisano w komunikacie ClientEarth.
Przypomniano, że w sierpniu 2013 r. organizacje ekologiczne, wśród których - poza ClientEarth - znajdują się jeszcze Eko-Kociewie, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Greenpeace Polska oraz WWF Polska, złożyły skargę na decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczące decyzji środowiskowej dla Elektrowni Północ.

- Ekolodzy i przyrodnicy dowodzili m.in., że decyzja RDOŚ jest niezgodna z rozporządzeniem ministra środowiska z 4 października 2002 roku, które precyzuje, że zrzut ścieków nie może podnieść temperatury wody o więcej niż 1,5 stopnia Celsjusza i powyżej 21,5 stopnia - wskazano w komunikacie.

Dodano, że na wniosek inwestora RDOŚ pozwolił na podwyższenie temperatury wody w miejscu zrzutu o 2 stopnie Celsjusza i przesunięcie granicy do 26,5 stopni.

- Wprowadzenie w życie zapisów decyzji RDOŚ bezpowrotnie zniszczyłoby cenną przyrodę dolnej Wisły, w szczególności miałoby to szkodliwy wpływ na populację ryb wędrownych: łosoś atlantycki, troć wędrowna, jesiotr ostronosy i minóg rzeczny - powiedział Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Jak napisano w komunikacie ClientEarth, w uzasadnieniu decyzji GDOŚ wskazał, że pozwolenie na zrzut ścieków zmieniających temperaturę wody powyżej 1,5 stopnia w przypadku wód dla ryb łososiowatych zostało wydane bez podstawy prawnej.

- Oznacza to, że inwestorowi nie wolno będzie podnieść temperatury wód o więcej niż dopuszcza rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 4 października 2002 roku w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać wody śródlądowe będące środowiskiem życia ryb łososiowatych w warunkach naturalnych - podkreśliła fundacja.

Przypomniała także, że wcześniej - 15 września 2011 r. - na wniosek ClientEarth minister środowiska uchylił pozwolenie zintegrowane dla inwestycji. Następnie 14 lutego 2012 r. na wniosek ClientEarth i Eko-Kociewie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił pozwolenie na budowę. Natomiast wyrokiem z 15 marca 2013 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego uchylił pozwolenie na budowę magistrali wodno-ściekowej dla Elektrowni Północ.

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP