XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kolejne podwyżki cen materiałów budowlanych

Kolejne podwyżki cen materiałów budowlanych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosnąca liczba inwestycji podniesie ceny materiałów budowlanych. Nawet o 20 proc. więcej zapłacimy za cement, wyroby ze stali będą drożały o 2 – 3 proc. miesięcznie.

Lawinowo rośnie liczba wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań oraz faktycznie rozpoczynanych inwestycji. Pod koniec października w budowie było aż 683,9 tys. mieszkań - wynika z danych GUS podawanych prze "Rzeczpospolitą".

- Część hurtowni budowlanych już zwiększa zakupy. Na jeszcze wyraźniejsze ich zwiększenie liczymy od stycznia - mówi "Rz" Cezary Szeszuła, członek zarządu firmy Xella Polska (producent m.in. marek Silka i Ytong). - Wielkość zakupów w dużej mierze zależeć będzie od czynników pogodowych, które mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić prace budowlane - dodaje. Jego firma spodziewa się w przyszłym roku 3-proc. wzrostu sprzedaży, ale też zwyżki cen.

- Faktycznie obserwujemy znaczny wzrost wydawanych pozwoleń, ale też dochodzi do nas coraz więcej sygnałów o poważnych kłopotach z wykonawcami - mówi Bogdan Panhirsz, dyrektor ds. handlowych grupy Polskie Składy Budowlane PSB. - Budowy nie ruszają, bo nie ma ludzi do pracy. Dlatego szacujemy, że zapotrzebowanie na materiały nie wystrzeli nagle. Wraz z naszymi dostawcami prognozujemy, że w całym 2008 roku zapotrzebowanie na materiały, w zależności od rodzaju, wzrośnie od 3 do 10 proc.

Sam wzrost zapotrzebowania na materiały budowlane to niejedyny powód podwyżek - napisała "Rz". Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa szacuje, że producenci dysponują 20 - 40 proc. tzw. prostych rezerw. - O tyle może wzrosnąć produkcja bez dodatkowych inwestycji - uważa Zbigniew Bachman, dyrektor izby. - Nie będzie zatem kłopotu z tynkami, płytkami czy klejami. Pamiętajmy jednak, że część sektorów jest w 100 proc. w rękach kapitału zagranicznego. To m.in. cement, karton-gips, wełna szklana, wełna mineralna. Obcy kapitał to też połowa produkcji styropianu, cegieł, bloczków. Nikt nie przewidzi, jak zachowają się międzynarodowe koncerny.

Bachman przypomina, że bywały już sytuacje, w których sporą część produkcji z Polski międzynarodowe koncerny wysyłały tam, gdzie mogły uzyskać lepsze ceny. Wówczas przejściowo brakowało niektórych materiałów w kraju, co szybko skutkowało wzrostem cen. Eksperci izby uważają jednak, że podwyżki i bez takiego eksportu są nieuniknione - przypomina "Rz".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejne podwyżki cen materiałów budowlanych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!