Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kolejne miliardy z UE do wydania. Oby efektywnego

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
05-05-2014 12:27
Kolejne miliardy z UE do wydania. Oby efektywnego
Fot. Studio PTWP

Mam wrażenie, że wiele wniosków z mijającej perspektywy unijnego budżetu zostało wyciągniętych zarówno przez Polskę, jak i Komisję Europejską. Widać to przynajmniej na etapie planowania - powiedział portalowi wnp.pl Mariusz Mielczarek, dyrektor ds. sektora publicznego i Unii Europejskiej Alstom w Polsce.

Jak podkreślił Mielczarek, jest wiele pozytywnych aspektów dotyczących perspektywy budżetu UE na lata 2007-2013. Dodał, że z pewnością Polska i jej regiony wyróżniają się na tle Europy pod względem skuteczności wydatkowania unijnych pieniędzy.
- Nasze wskaźniki kontraktowania i rozliczania dotacji z UE są powyżej średniej unijnej. Mamy też dobry system zarządzania i monitoringu funduszy UE. Trzeba przyznać, że w wielu sektorach nastąpił zauważalny postęp, zwłaszcza w przypadku budowy dróg krajowych oraz lokalnych - stwierdził Mielczarek.

Do tego dochodzą ważne inwestycje związane z bezpieczeństwem energetycznym, czyli gazociągi, interkonektory i terminal LNG w Świnoujściu, a także budowa mostu elektroenergetycznego Polska - Litwa.

- W minionej perspektywie realizowano także dużo inwestycji związanych z zapleczem naukowo-badawczym. Zadanie na kolejny budżet UE to przełożenie tego potencjału na komercyjne wykorzystanie i podniesienie tym samym konkurencyjności przedsiębiorstw - wskazał Mielczarek.

Podkreślił, że mankamentem, w szczególności w początkowej fazie realizacji ubiegłej perspektywy, było niedoskonałe otoczenie prawne.

Braki w aktach wykonawczych, niewdrożone na czas dyrektywy, skutkowały znaczącymi opóźnieniami w projektach infrastrukturalnych, szczególnie na kolei oraz w obszarze ochrony środowiska.

- Mam wrażenie, że wiele wniosków z mijającej perspektywy zostało wyciągniętych zarówno przez Polskę, jak i Komisję Europejską. Widać to przynajmniej na etapie planowania. Na poziomie unijnym zmieniła się dyrektywa dotycząca zamówień publicznych. Nowa promuje m.in. kryterium oceny ofert najkorzystniejszych ekonomicznie, co nie zawsze znaczy najtańszych - powiedział Mielczarek.

Teraz musi ona zostać zaimplementowana na poziomie krajowym. Komisja Europejska wprowadziła na nową perspektywę też warunkowość ex-ante. Mielczarek wyjaśnił, że jest to narzędzie, które mobilizuje kraje członkowskie, aby przygotowały wcześniej odpowiednie strategie, czy wprowadzały do swojego porządku prawnego odpowiednie dyrektywy sektorowe.

Do tego przygotowane są projekty programów operacyjnych; jest szereg wytycznych KE w zakresie pomocy publicznej, regiony przygotowały tzw. strategie inteligentnych specjalizacji, co ma sprzyjać większej koncentracji środków na inwestycje prorozwojowe.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP