W Gdańsku powstaje zakład gospodarowania odpadami za 644 mln zł

  • AKC
  • Opublikowano: 25 kwietnia 2018 - 13:45
W ciągu sześciu lat w Gdańsku, w ramach PPP, powstanie zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych, którego moc przerobowa wyniesie 160 tysięcy ton rocznie. System zagospodarowania odpadów obejmie ponad milion mieszkańców Gdańska i okolicznych gmin. Inwestycję, która zakończy się w roku 2021, wsparł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacją ponad 353 milionów złotych z unijnego Funduszu Spójności. 

  • Blisko 664 mln zł będzie kosztowała spalarnia odpadów komunalnych, która powstanie w gdańskich Szadółkach.
  • Wybuduje ją konsorcjum firm: ASTALDI (Lider), TM.E Termomeccanica Ecologia, TIRU.
  • Ma działać w latach 2021-46.

Prace związane z rozwojem gdańskiej gospodarki odpadami komunalnymi przewidziano na lata 2016-2021. Koszt całkowity przedsięwzięcia opiewa na sumę prawie 644 milionów złotych. Przyznane dofinansowanie (353 mln zł) będzie pochodziło z budżetu działania 2.2 Gospodarka odpadami komunalnymi Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach II osi priorytetowej Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, którą NFOŚiGW wdraża w porozumieniu i zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Środowiska.

Czytaj też: Spalarnie nadal dostają unijne wsparcie. Czy będziemy spalać śmieci z Europy?

- Podpisanie umowy o dofinansowanie jest zwieńczeniem procesu ubiegania się o unijne wsparcie dla projektu. Dotarliśmy więc do szczęśliwego finału, który - co należy podkreślić - jest wynikiem szeregu działań wielu osób i instytucji. Mogę również potwierdzić, że jesteśmy przygotowani do kolejnych etapów realizacji inwestycji - podkreślił Paweł Adamowicz, prezydent miasta Gdańska.

Umowę podpisali wiceprezes zarządu NFOŚiGW Dominik Bąk i prezes zarządu Sp. z o.o. Port Czystej Energii Bartosz Piotrusiewicz (fot. NFOŚiGW)
Umowę podpisali wiceprezes zarządu NFOŚiGW Dominik Bąk i prezes zarządu Sp. z o.o. Port Czystej Energii Bartosz Piotrusiewicz (fot. NFOŚiGW)

Gdański projekt będzie realizowany w formule PPP (partnerstwo publiczno-prywatne). Beneficjent w najbliższym czasie planuje podpisać umowę z wykonawcą, którym będzie konsorcjum firm: ASTALDI (Lider), TM.E Termomeccanica Ecologia, TIRU.

-  Kolejnym krokiem w projekcie będzie podpisanie umowy z wykonawcą, konsorcjum Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Tiru, które przewidziane jest w pierwszej połowie maja br. - powiedział Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Przedsięwzięcie obejmuje budowę nowego zakładu termicznego przekształcania odpadów o przepustowości nominalnej 160 tys. Mg/rok (ton rocznie) przy wartości opałowej 11 MJ/kg. Zakład będzie przystosowany do termicznego przekształcania komunalnych i tzw. resztkowych odpadów komunalnych (frakcji energetycznej wydzielonej z odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych). 

Czytaj też: Gdańska spalarnia z kolejnym problemem. Firma skarży decyzje KIO

Spalarnia odpadów (tzw. frakcji energetycznej) wedle założeń ma być zbudowana do końca 2021 r. Do 2019 r. potrwa etap projektowania, budowa i rozruch instalacji zakończy się do 2021 r., natomiast etap obsługi przewidziano na lata 2021-2046. 

 Trafiać do niej będą odpady pozostałe po procesie segregacji tzw. frakcja resztkowa pozbawiona surowców wtórnych. Wyprodukowane w spalarni ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia elektryczna do sieci energetycznej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

Ze względu na ciszę wyborczą komentowanie zostało wyłączone.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!