PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KIO: "nie" dla silników Wärtsilä w bloku w EC Żerań

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
18-12-2014 12:25 |  aktualizacja: 18-12-2014 13:57
KIO: "nie" dla silników Wärtsilä w bloku w EC Żerań

Elektrociepłownia Żerań

fot. PGNiG Termika

KIO uwzględniła w piątek w jednym aspekcie odwołanie spółki Wärtsilä ws. przetargu na budowę dla PGNiG Termika bloku 420-490 MW w Elektrociepłowni Żerań. Izba oddaliła jednak pozostałe zarzuty, w tym dotyczące zmiany technologii - poinformowała portal wnp.pl Justyna Tomkowska, rzecznik KIO.

- Zarzut dotyczący nieuwzględnienia w przetargu silników tłokowych został oddalony. KIO uwzględniła natomiast zarzut dotyczący ograniczenia referencji w zakresie realizacji inwestycji tylko do krajów obszaru GPA (Government Procurement Agreement). Decyzja KIO nie wstrzymuje przetargu - doprecyzowała natomiast w rozmowie z portalem wnp.pl Dorota Kraskowska, rzecznik PGNiG Termika.
Wärtsilä w komunikacie prasowym podała, iż „jest zawiedziona faktem, że praktyka stosowania polskiego Prawa zamówień publicznych pozwala na wykluczenie, już na etapie przygotowania przetargu, równoważnego technologicznie rozwiązania”.

- Doświadczenie firmy w realizacji projektów wskazuje, iż oferowana przez Wärtsilä technologia oparta o silniki tłokowe do produkcji energii i ciepła w skojarzeniu jest konkurencyjnym rozwiązaniem, które może być stosowane w elektrociepłowniach dużej skali - napisano w komunikacie.

- Pisemne uzasadnienie wyroku KIO zostanie udostępnione w późniejszym terminie. Po jego otrzymaniu Wärtsilä podejmie decyzję o ewentualnych dalszych krokach - dodano

Wcześniej spółka podkreślała, że jej zdaniem zapisy przetargu w sposób rażący naruszają przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych.

Zdaniem firmy, zapisy przetargu łamią zasady swobodnej konkurencji, ograniczając warunki udziału wyłącznie do technologii turbinowej.

Wärtsilä argumentowała, że zamówienie eliminuje możliwość udziału w postępowaniu przetargowym firm oferujących alternatywne technologie, w tym rozwiązanie oparte na silnikach tłokowych zasilanych gazem, które dostarcza Wärtsilä.

Zdaniem spółki, takie rozwiązanie pozwoliłoby na ograniczenie kosztów inwestycji w EC Żerań o ok. 0,5 mld zł. Wärtsilä wycenia koszt budowy bloku silnikowego zasilanego gazem na ok. 900 mln zł, przy 16-miesięcznym terminie realizacji.

Notowana na giełdzie w Helsinkach spółka dostarcza rozwiązania dla energetyki i przemysłu okrętowego. Grupa działa w 70 krajach i zatrudnia ok. 18,7 tys. pracowników. W 2013 r. osiągnęła 4,7 mld euro przychodów.

PGNiG Termika ogłosiła 25 października 2014 r. przetarg na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego o mocy 420-490 MWe w EC Żerań. Termin składania wniosków o dopuszczenie do postępowania mija 15 stycznia 2015 r.

Ogłoszony przez PGNiG Termika przetarg obejmuje blok o mocy elektrycznej w granicach od 420 MWe do 490 MWe netto i mocy cieplnej powyżej 250 MWt wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi. Głównymi elementami bloku mają być turbina gazowa, kocioł odzyskowy i turbina parowa.

Według założeń, jednostka będzie zużywała ponad 0,6 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Inwestor zakłada, że blok będzie rocznie produkował 3200 GWh energii elektrycznej oraz 1900 GWh energii cieplnej.

WZA PGNiG Termika wydało zgodę na budowę bloku gazowo-parowego w EC Żerań 13 listopada. Planowany termin oddania siłowni do eksploatacji to przełom 2018 i 2019 r.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 135 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP