Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KGHM żąda od PBG ponad 0,5 mld zł za turbozespoły

Autor: wnp.pl (TE)
21-11-2015 15:55
KGHM żąda od PBG ponad 0,5 mld zł za turbozespoły
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

KGHM zawezwało PBG do próby ugodowej ws. kontraktu na wykonanie, dostarczenie, montaż oraz rozruch czterech kompletnych turbozespołów gazowych w ramach budowy bloków gazowo-parowych w Głogowie i Polkowicach. Wartość roszczeń KGHM wynosi 526,28 mln zł.

Jak podało PBG, 20 listopada wpłynęła do spółki od nadzorcy sądowego informacja o otrzymaniu odpisu wniosku KGHM, który jest datowany na 14 sierpnia 2015 r.
- Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej, złożony przez KGHM. dotyczy zapłaty przez PBG kwoty 526,28 mln zł, stanowiącej sumę kar umownych naliczonych z tytułu opóźnień lub braku usunięcia wad stwierdzonych przy końcowym odbiorze technicznym - podało PBG.

- Zarząd spółki podkreśla, że nie zgadza się ze stanowiskiem zamawiającego, zasadnością naliczenia kar umownych a zwłaszcza z ich wysokością, gdyż umowa zawiera zapis na temat limitu kar umownych do 10 proc. ceny kontraktowej - dodało.

Kontrakt na turbozespoły PBG podpisało w lipcu 2010 r., a jego wartość wynosiła 95,1 mln zł netto. Pierwotny, umowny termin realizacja zadania, mijał z końcem listopada 2012 r. Sąd ogłosił upadłość układową PBG w czerwcu 2012 r.

- Realizowany kontrakt był jednym z elementów całości inwestycji, w którą na zlecenie KGHM zaangażowane były również inne podmioty - podkreśliło PBG.

- Zarówno blok gazowo-parowy w Polkowicach, jak i blok gazowo-parowy w Głogowie, w ramach których turbozespoły zostały dostarczone, został oddany do użytkowania przez KGHM - dodało.

To kolejne roszczenia KGHM wobec PBG, które są związane z blokami w Gorzowie i Polkowicach. Na początku października PBG informowało, że miedziowy koncern złożył wniosek o zawezwanie do próby ugodowej, która dotyczy zapłaty przez PBG kwot 357,37 mln zł oraz 176,03 mln euro.

Ta sprawa dotyczy kontraktu z lipca 2010 r. na dostawę, montaż i uruchomienie czterech kotłów odzyskowych w ramach budowy bloków w Głogowie i Polkowicach.

W tym przypadku kwoty żądane przez KGHM również stanowią sumę kar umownych, naliczonych z tytułu opóźnień lub braku usunięcia wad stwierdzonych przy końcowym odbiorze technicznym.

- Wartość kontraktu realizowanego przez PBG została określona w umowie z KGHM na 23,55 mln zł oraz 11,6 mln euro, tj. łącznie na poziomie ok. 72 mln zł, w przeliczeniu na dzień podpisania umowy - informowało wówczas PBG.

- Realizowany kontrakt na dostawę, montaż i uruchomienie urządzeń był jednym z elementów całości inwestycji, w którą na zlecenie KGHM zaangażowane były również inne podmioty - informowało także.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (15)

KGHM Polska Miedź SA [KGH]

kurs:

109.75 PLN -0.25 (-0.23%)

Notowania | Analiza techniczna


PBG SA [PBG]

kurs:

2.78 PLN 0.01 (0.36%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP