XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE odblokowała 1,3 mld euro dla Polski na inwestycje w gospodarkę odpadami

KE odblokowała 1,3 mld euro dla Polski na inwestycje w gospodarkę odpadami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska potwierdziła 2 sierpnia br., że Polska wypełniła warunki wstępne w obszarze gospodarki odpadami i tym samym będzie mogła wykorzystać 1,3 mld euro m.in. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na inwestycje w gospodarkę odpadami - poinformował w czwartek PAP resort środowiska.

Ministerstwo wyjaśniło, że na wypełnienie warunków wstępnych (ex ante) złożyły się: uchwalenie Krajowego Planu Gospodarki Odpadami do 2022, aktualizacja wojewódzkich planów gospodarki odpadami oraz wprowadzenie jednolitych w całym kraju zasad selektywnej zbiórki odpadów w podziale na papier, metal, szkło, plastik, odpady biodegradowalne.

Jak tłumaczy PAP wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, pieniądze z UE mają być przeznaczone m.in. na budowę większej liczby punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-ów.

Resort dodał, że KE zarekomendowała także zasady, jakie powinny być brane pod uwagę przy ocenie wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska (POIŚ) oraz Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).

Trudniej będzie uzyskać np. dofinansowanie na budowę nowych spalarni śmieci. Związane jest to m.in. z hierarchią sposobu postępowania z odpadami, gdzie termiczne unieszkodliwianie śmieci powinno następować na końcu. Wcześniej takie odpady powinny zostać poddane odzyskowi i recyklingowi.

Zgodnie z rekomendacjami Komisji, pieniądze nie powinny też trafiać na nowe instalacje mechaniczno - biologicznego przetwarzania śmieci lub na działania prowadzące do zwiększania mocy przerobowych istniejących instalacji.

Warunkiem uzyskania wsparcia unijnego jest także wdrożenie bez opóźnień przez samorządy sytemu selektywnej zbiórki odpadów obowiązującego od 1 lipca br.

Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO) opierać się ma o segregację odpadów w podziale na cztery frakcje. Do pojemnika niebieskiego trafi papier, do zielonego - szkło, do żółtego - metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego - odpady ulegające biodegradacji, np. resztki jedzenia.

Ministerstwo dodało, że KE podkreśliła, że dofinansowanie ze środków UE inwestycji w obszarze gospodarki odpadami w województwie mazowieckim "możliwe będzie dopiero po prawidłowym uchwaleniu wpgo (wojewódzkiego planu gospodarki odpadami) wraz z planem inwestycyjnym, czyli tym, który został pozytywnie zaopiniowany przez ministra środowiska".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE odblokowała 1,3 mld euro dla Polski na inwestycje w gospodarkę odpadami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!