Katowicki spodek podobno obrośnie potężnymi gmachami

Katowicki spodek podobno obrośnie potężnymi gmachami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Katowice szykują się do dwóch międzynarodowych konkursów architektonicznych. Jeszcze w tym roku wyłonią one projektantów Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz nowej siedziby NOSPR. Oba gmachy staną za Spodkiem i mają być wizytówkami miasta.

Tereny za Spodkiem ciągnące się aż do zabudowań nieczynnej kopalni Katowice to dziś pustynia w centrum miasta. Jednak przy parku Bogucickim wśród zabytkowych zabudowań pokopalnianych wyrośnie wkrótce nowe Muzeum Śląskie projektu austriackich architektów. Miasto ma też plany dla pozostałej części obszaru - pisze "gazeta Wyborcza".

- Na dniach ogłosimy duży międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczny Międzynarodowego Centrum Kongresowego, które stanie tuż za Spodkiem. Nowy budynek będzie musiał mieć połączenie z obecną halą widowiskowo-sportową, bo zakładamy, że Spodek będzie wykorzystywany podczas dużych kongresów - tłumaczy Adam Kochański, naczelnik wydziału inwestycji w katowickim magistracie.

Konkurs przygotowuje konsorcjum Stowarzyszenia Architektów Polskich w Katowicach wspólnie z oddziałem warszawskim. Wyniki poznamy we wrześniu. Nowy obiekt będzie składał się z kilku sal o różnej wielkości, koszty budowy szacowane są na 200 mln zł.

Równocześnie rozgrywać się będzie kolejny konkurs architektoniczny. Między ul. Olimpijską a przyszłym Muzeum Śląskim miasto przygotowuje teren pod nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Ta obecnie działa w Górnośląskim Centrum Kultury w sali, którą wybudowano jeszcze w czasach PRL-u z myślą o partyjnych zjazdach. W czasie dużych koncertów brakuje miejsc na widowni, także akustyka sali pozostawia wiele do życzenia.

Budowa nowej siedziby NOSPR będzie kosztować około 120 mln zł i ma spore szanse na dofinansowanie z Unii. Ale gdyby miasto nie otrzymało środków z funduszy strukturalnych, wtedy ma pomóc państwo. Obiecał to jeszcze poprzedni minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Ujazdowski.

- Właśnie trwa przetarg. Wyłonimy w nim podmiot, który zorganizuje konkurs na projekt sali koncertowej na 1500 miejsc. Będzie miał on formułę międzynarodową i zakończy się jeszcze w tym roku - zapewnia Kochański.

Projekt będzie obejmował nie tylko budynek, ale i zagospodarowanie dużej działki wokół. Architekci będą też musieli wyznaczyć miejsce pod gmach opery i baletu. - Na razie rzucamy tylko hasło, że w Katowicach powinna być opera. Ale na jej realizację przyjdzie jeszcze poczekać. Jednak już teraz szykujemy dla teatru operowego odpowiednią lokalizację - tłumaczy Marian Zych, naczelnik wydziału rozwoju w katowickim magistracie.

Czy nowa sala koncertowa nie mogłaby być także siedzibą opery? Zych tłumaczy, że to funkcje nie do pogodzenia w jednym obiekcie. - Dla laika obie są związane z muzyką, ale opera to teatr i wymaga innej sali, olbrzymiej sceny z całym zapleczem, także innej akustyki niż sala symfoniczna. Jeżeli chcemy pretendować do rangi metropolii, musimy mieć tego rodzaju obiekty - zapewnia naczelnik.

Gdy wszystkie zamierzenia włodarzy zostaną zrealizowane, za Spodkiem powstanie imponujący ciąg monumentalnych gmachów kulturalno-usługowych. Pierwszym, ukończonym w 2012 roku, ma być Muzeum Śląskie.
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Katowicki spodek podobno obrośnie potężnymi gmachami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!