Kamień węgielny pod nowy budynek Wydziału Chemii UG

Kamień węgielny pod nowy budynek Wydziału Chemii UG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W połowie 2012 r. oddana zostanie do użytku nowa siedziba Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego (UG). W poniedziałek wmurowano kamień węgielny pod jego budowę.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa UG Beata Czechowska-Derkacz, inwestycja to część projektu obejmującego także budowę Wydziału Biologii UG. Na oba te przedsięwzięcia gdańska uczelnia otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej i budżetu państwa w wysokości ponad 236 mln zł.

Uczestnicząca w uroczystości w Gdańsku minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska powiedziała, że "jest to jeden z dwóch dużych projektów realizowanych w Polsce dzięki unijnym funduszom i UG wykazał dużą determinację, żeby ten projekt przygotować".

Według niej, "polskie uczelnie mają teraz +swoje pięć minut+, żeby wykorzystać +tę rzekę pieniędzy+ płynącą w ich stronę zarówno na infrastrukturę, jak i na wyposażenie i otwieranie nowych kierunków".

"To są takie pieniądze, które na pewno zmienią obraz polskich uczelni, to będzie nowa jakość polskiego szkolnictwa wyższego" - dodała.

Budowa budynków Wydziału Chemii i Biologii UG to druga, pod względem wielkości dotacji unijnej, inwestycja w kraju w zakresie szkolnictwa wyższego w latach 2007-2013, po Centrum Nowych Technologii Ochota, projekcie Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Bernard Lammek, rektor UG, powiedział podczas uroczystości, że "gdańska uczelnia nadrabia 40-letnią niemożność rozwoju". Przypomniał, że UG był zawsze określany jako najdłuższy uniwersytet w Europie. "Chcemy to zmienić, chcemy, aby w Oliwie powstał kampus główny, w Sopocie pozostaną wydziały ekonomii i zarządzania, a w Gdyni - wydział oceanologii" - podkreślił.

Koszt budowy Wydziału Chemii UG wyniesie ponad 100 mln zł. Powstaje na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie. Nowy budynek Wydziału Chemii UG będzie miał powierzchnię ponad 28 tys. metrów kwadratowych.

Zaplanowano w nich m.in. laboratoria naukowo-badawcze oraz wydziałowe, w których odbywać się będą zajęcia praktyczne dla studentów. Uruchomiona zostanie hala technologiczna, w której można będzie prowadzić badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne z zakresu inżynierii chemicznej oraz środowiskowej.

W ramach inwestycji planowane jest także utworzenie laboratoryjnego centrum doskonałości, przystosowanego do realizacji branżowych badań zleconych.

Wydział Chemii UG to jeden z wiodących wydziałów chemicznych w Polsce. Posiada uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego nauk chemicznych w zakresie chemii.

Na wydziale studiuje obecnie ponad 800 studentów kształcących się w systemie stacjonarnym na dwóch kierunkach: chemia oraz ochrona środowiska. Zatrudnionych jest ponad 100 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym 17 profesorów tytularnych.

Uniwersytet Gdański jest największą uczelnią w północnej Polsce. Został powołany w 1970 r. Powstał z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Oferuje ponad 140 specjalności na niemal 40 kierunkach w ramach 11 wydziałów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!