XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kamień węgielny pod budowę Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku

Kamień węgielny pod budowę Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W kwietniu 2011 r. oddany zostanie do użytku w Gdańsku nowy obiekt Centralnego Muzeum Morskiego - Ośrodek Kultury Morskiej. W piątek wmurowano kamień węgielny pod budowę tej placówki.

Uroczystość, w związku z partnerstwem polsko-norweskim przy realizacji projektu, odbyła się m.in. z udziałem ambasadora Norwegii Enoka Nygaarda. Akt erekcyjny i fundamenty budynku poświęcili metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Michał Warczyński.

Ośrodek Kultury Morskiej powstaje w historycznym centrum Gdańska, w sąsiedztwie zabytkowego Żurawia, w miejscu zburzonej przed rokiem dotychczasowej placówki Centralnego Muzeum Morskiego. Nie spełniała ona bowiem podstawowych wymogów nowoczesnego muzeum (wcześniej mieściła się w niej kotłownia).

O inwestycji przedstawiciele muzeum informowali szczegółowo na konferencji prasowej w lutym.

W ośrodku, o powierzchni prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych, zaplanowano urządzenie nowoczesnych ekspozycji. Powstanie około 40 stanowisk, na których można będzie zapoznać się m.in. z życiem na morzu, budową statku, pracą w porcie, codziennym życiem na statku oraz archeologią podwodną.

Atrakcyjność wystaw ma polegać na ich multimedialności i interaktywności. Wykonany ma być m.in. model mostku kapitańskiego z symulatorem pilotowania statku oraz siedmiometrowy model fragmentu żaglowca, na którego pokładzie będzie można sprawdzić, jak np. działa olinowanie lub jak stawia się żagle.

W części poświęconej archeologii podwodnej ma z kolei powstać grota z piaskiem, wewnątrz której będą wyświetlane filmy z badań podwodnych. W piasku natomiast dzieci będą mogły prowadzić poszukiwania różnych ukrytych w nim zabytków.

Dzięki różnego typu wizjerom, przeszklonym sufitom i ścianom będzie możliwość podglądania "od kuchni" pracujących w muzeum konserwatorów i archeologów, którzy zabezpieczać będą wraki czy też tworzyć różnego typu związaną z nimi dokumentację.

Koszt budowy Ośrodka Kultury Morskiej wyniesie ponad 12 mln euro. Większość tej kwoty (8,6 mln euro) Centralne Muzeum Morskie otrzymało z Norweskiego Mechanizmu Finansowego EOG. Pozostała część funduszy na inwestycję pochodzi z promesy ministerstwa kultury oraz środków własnych muzeum.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kamień węgielny pod budowę Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!