Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

K. Kirejczyk, Reas: rynek mieszkaniowy może wrócić do skali z czasów boomu

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
29-12-2010 12:10
K. Kirejczyk, Reas: rynek mieszkaniowy może wrócić do skali z czasów boomu

Jestem sobie w stanie wyobrazić, że rynek wróci do skali z czasów boomu w ciągu dwóch lat, jeśli gospodarka będzie się nadal płynnie rozwijać. Liczba transakcji może być podobna jak wówczas, jednak - w przeciwieństwie do tamtego okresu - podaż będzie mogła nadążyć za popytem - powiedział portalowi wnp.pl prezes firmy doradczej Reas, Kazimierz Kirejczyk.

- Można powiedzieć, że 2010 r. - zwłaszcza pod względem liczby mieszkań oddanych do użytku - będzie należał do przeciętnych. Na podstawie wyników po 11 miesiącach można prognozować, że zostanie oddane 135-140 tys. mieszkań i domów. Jak na ostatnią dekadę jest to całkiem niezły wynik, bo średnio w tym czasie oddawano 125 tys. domów i mieszkań - ocenił Kirejczyk.
- Trzeba podkreślić, że jest to przede wszystkim efekt działalności inwestorów indywidualnych, którzy budują domy jednorodzinne na swoje własne potrzeby. Odpowiadają oni za ponad połowę nowych jednostek mieszkalnych. O tym, jaka ilość mieszkań jest oddawana, decydują decyzje inwestycyjne sprzed lat - w przypadku budownictwa wielorodzinnego jeszcze sprzed kryzysu. Natomiast okres budowy domów jednorodzinnych w Polsce to przeciętnie około 6 lat, więc w wielu przypadkach decyzję o ich budowie podejmowano jeszcze w pierwszej połowie dekady - wyjaśnił.

Prezes Reas podkreślił, że o bieżącej koniunkturze najlepiej świadczą dane o rozpoczynanych inwestycjach. One są zdecydowanie lepsze w stosunku do roku 2009. Najbardziej spektakularną poprawę zanotował segment deweloperski, który rozpoczął o 45 proc. więcej nowych mieszkań - ponad 60 tys. jednostek.

- To potwierdza obserwowany optymizm firm deweloperskich. Jednak w statystykach dominują inwestorzy indywidualni, którzy w skali roku rozpoczną budowanie ok. 90 tys. domów, co będzie wynikiem podobnym lub nieco słabszym do ubiegłorocznego. Nie wszystkie budowy zgłoszone jako rozpoczęte będą realizowane pełną parą. W czasach spowolnienia gospodarczego cykl inwestycyjny w sektorze indywidualnym wydłuża się - powiedział Kirejczyk.

Dodał, że wyraźne wyhamowanie inwestycji nastąpiło w sektorze finansowanym ze środków publicznych, tzn. gmin i Towarzystw Budownictwa Społecznego.

- Zmniejszają one ilość rozpoczętych projektów w stosunku do ubiegłego, i tak już słabego roku. W tym sektorze mamy też duży spadek pozwoleń na budowę. Tak objawiają się skutki „krótkiej kołdry” w finansach publicznych. Na ok.170 tys. mieszkań, na których budowę wydano w tym roku pozwolenia, tylko ok. 4 tys. stanowi efekt działania sektora dotowanego ze środków publicznych. To sygnał, że te podmioty nie wierzą w szanse pozyskania finansowania na nowe inwestycje - wskazał Kirejczyk.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP