Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Już niedługo wierzyciele zadecydują o losie Uniservu

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
01-04-2015 09:07
Już niedługo wierzyciele zadecydują o losie Uniservu

Artur Nizioł, prezes i właściciel Uniservu

fot. mat. pras.

Sąd wyznaczył na 28 kwietnia 2015 r. termin głosowania nad zatwierdzeniem układu przez wierzycieli Uniservu - poinformował portal wnp.pl Artur Nizioł, prezes spółki. Dodał, że od wyników głosowania będzie zależał docelowy kształt grupy kapitałowej, z którą związany jest też Uniserv-Piecbud, czyli m.in. wykonawca chłodni kominowej nowego bloku w Elektrowni Jaworzno III.

Sąd Okręgowy w Katowicach pod koniec grudnia 2012 r. wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Uniservu z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Spółka złożyła do sądu wniosek o upadłość w połowie października 2012 r.
Głównym powodem były nieuregulowane przez Hydrobudowę Polska płatności za prace, które Uniserv realizował na jej zlecenie na budowie terminalu LNG w Świnoujściu.

Nizioł poinformował, że 18 marca 2015 r. w Sądzie Okręgowym w Szczecinie - ponad 2,5 roku od złożenia pozwu z powództwa Uniservu przeciw konsorcjum budującemu gazoport i Polskiemu LNG jako inwestorowi - odbyła się pierwsza rozprawa o zapłatę za prace zrealizowane przez Uniserv dla Hydrobudowy.

- Prawnicy Uniservu oceniają, że prawomocne rozstrzygnięcie sporu może nastąpić w terminie od 5 do 8 lat - wskazał Nizioł.

W okresie poprzedzającym upadłość Uniservu - z powodu kłopotów z Hydrobudową Polska - banki odmówiły spółce dostępu do kapitału, a spłatę niewymagalnych wtedy jeszcze kredytów obrotowych wyegzekwowały z płatności spływających do Uniservu.

W ten sposób powstała luka w bieżącym finansowaniu firmy, której z czasem spółka nie była w stanie pokryć. Dodatkowo sytuację pogorszyło to, że firma - nie mogąc wystawiać gwarancji bankowych - była zmuszona pozostawiać u klientów jako zabezpieczenie kaucje w gotówce.

Utrata płynności uniemożliwiła dokończenie prowadzonych rentownych kontraktów, co spowodowało wypowiedzenie części z nich przez zamawiających, a dodatkowo naliczenie kar umownych.

Nizioł podał, że wartość wierzytelności zgłoszonych układu wynosi łącznie ok. 27 mln zł. Na propozycje układowe składają się trzy podstawowe założenia:

1. Uprzywilejowanie drobnych wierzycieli, których suma należności głównej wraz z odsetkami liczonymi na dzień otwarcia postępowania nie przekracza 10 tys. zł poprzez ich spłatę jednorazowo w ramach pierwszej raty spłaty wierzytelności oraz nienaliczanie odsetek za okres po otwarciu postępowania układowego.

2. Zmniejszenie wierzytelności pozostałych wierzycieli, których suma należności wraz z odsetkami liczonym na dzień otwarcia postępowania wynosi ponad 10 tys. zł o 75 proc., a także - proporcjonalne do spłaty poszczególnych rat układowych - umorzenie pozostałej części wierzytelności oraz nienaliczanie odsetek za okres po otwarciu postępowania układowego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP