PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW ogłosiła przetarg na budowę bloku w Koksowni Radlin

Autor: WNP.PL (Tomasz Elżbieciak)
03-02-2016 10:57
JSW ogłosiła przetarg na budowę bloku w Koksowni Radlin

Koksownia Radlin

Fot. JSW

JSW Koks ogłosiła przetarg publiczny na budowę "pod klucz" bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym w Koksowni Radlin. Przedsięwzięcie będzie realizowane wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu.

Dzięki inwestycji ma zostać zagospodarowana nadwyżka gazu koksowniczego poprzez wykorzystanie go do opalania bloku energetycznego, wytwarzającego energię elektryczną i ciepło użytkowe w procesie kogeneracji na potrzeby własne i na sprzedaż.
Przedsięwzięcie będzie składać się z dwóch kotłów parowych, turbiny parowej kondensacyjno-upustowej, generatora elektrycznego, kompletu instalacji pomocniczych i przyłącza elektroenergetycznego do stacji GPZ Radlin, należącej do Tauron Dystrybucja.

Przetarg będzie prowadzony według procedury ograniczonej. Do postępowania ma zostać dopuszczonych maksymalnie pięciu wykonawców.

Aktualny termin składania wniosków mija 11 lutego, ale może on ulec wydłużeniu, gdyż odwołanie do KIO ws. warunków udziału w przetargu złożył Control Process, który uważa, że są one zbyt wygórowane, co uniemożliwia spółce wniosku.

Wadium ustalono na 2 mln zł. W przetargu ma zostać wybrana oferta najkorzystniejsza ekonomicznie z uwzględnieniem dwóch kryteriów: najniższa cena (5 proc.) oraz wskaźnik NPVR (95 proc.). Zakładany termin realizacji to dwa lata.

W kwietniu 2015 r. JSW Koks i Agencja Rozwoju Przemysłu podpisały list intencyjny w sprawie budowy elektrociepłowni w Koksowni Radlin. Wartość inwestycji oszacowano na ok. 185 mln zł.

Jak wówczas informowano, decyzja o budowie elektrociepłowni jest wypełnieniem jednego z priorytetów założonych w strategii grupy JSW, tj. zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o własne zasoby paliwowe.

- Elektrociepłownia w Radlinie, o mocy cieplnej 104 MWt, będzie zasilana gazem koksowniczym, co zapewni pełne zagospodarowanie gazu koksowniczego nadmiarowego, pozwoli uzyskać wyższą stopę zwrotu oraz poprawić konkurencyjność przedsiębiorstwa - podkreślano.

Blok powinien zabezpieczyć potrzeby Koksowni Radlin na ciepło technologiczne i energię elektryczną. Nadwyżki ciepła będą mogły również zabezpieczyć potrzeby na ciepło grzewcze Kopalni Węgla Kamiennego Marcel oraz miasta Radlin. Nadwyżki energii energetycznej będą wprowadzane do sieci i sprzedawane odbiorcom zewnętrznym.

- Produkcja energii z gazu koksowniczego i nadmiarowego istotnie zmniejszy koszty spółki, co przełoży się na jeszcze większą konkurencyjność JSW Koks na światowych rynkach koksu. Po zrealizowaniu wszystkich planów, koksownie Grupy JSW będą dysponować mocą elektryczną prawie 160 MW - komentował w kwietniu 2015 r. Edward Szlęk, ówczesny prezes JSW Koks.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP