Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW Koks pozwał Energoinstal za blok w Koksowni Przyjaźń

Autor: WNP.PL (TE)
16-03-2016 10:14
JSW Koks pozwał Energoinstal za blok w Koksowni Przyjaźń

Koksownia Przyjaźń

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

JSW Koks wniósł do Sądu Okręgowego w Katowicach powództwo przeciwko firmie Energoinstal o zapłatę kary umownej za opóźnienie realizacji kontraktu na budowę bloku energetycznego w Koksowni Przyjaźń.

Roszczenie JSW Koks opiewa na 8,23 mln zł z odsetkami ustawowymi od 28 sierpnia 2015 r. za 76 dni zwłoki w realizacji umowy.
Energoinstal podpisał kontrakt na budowę opalanego oczyszczonym gazem koksowniczym bloku energetycznego o mocy 71 MW w Koksowni Przyjaźń 21 grudnia 2011 r. Wartość zlecenia opiewała na 224,59 mln zł netto, a pierwotny termin realizacji miał wynosić 33 miesiące.

- Podstawą powództwa JSW Koks jest twierdzenie, że protokół odbioru końcowego przedmiotu umowy został podpisany po terminie wskazanym w umowie jako termin, do którego przedmiot umowy powinien zostać wykonany, co uzasadnia - zdaniem JSW Koks - powództwo o zapłatę kary umownej za zwłokę w jego wykonaniu - podał Energoinstal w sprawozdaniu finansowym za 2015 r.

Spółka dodała, że wdając się w spór odmówiła uznania roszczeń JSW Koks kwestionując je co do zasady, jak i wysokości. Energoinstal wniósł o oddalenie powództwa w całości oraz ewentualnie - z ostrożności procesowej - o miarkowanie kary umownej.

Spółka stoi na stanowisku, że podpisanie protokołu odbioru końcowego po terminie ustalonym w umowie było spowodowane okolicznościami niezawinionymi przez Energoinstal, przy czym przedmiot umowy został oddany JSW Koks do eksploatacji w terminie umownym

- Zatem Energoinstal nie pozostawał w zwłoce z wykonaniem przedmiotu umowy, która jest warunkiem bezwzględnym możliwości żądania zapłaty kary umownej - stwierdziła spółka.

JSW Koks oficjalnie przyjął do eksploatacji blok w Koksowni Przyjaźń pod koniec maja 2015 r. Przy budowie jednostki pracowało ok. 2,2 tys. osób, zatrudnionych w 77 krajowych spółkach, w większości z województw śląskiego i małopolskiego.

Dostawcą kotła parowego był niemiecki Standarkessel, a turbiny czeski oddział Siemens Industrial Turbomachinery. Jako paliwo do opalania kotła jest wykorzystywany nadmiarowy gaz koksowniczy, będący produktem ubocznym produkcji koksu. Gaz jest dostarczany z sieci zakładowej Koksowni Przyjaźń.

Blok został przyłączony do linii energoelektrycznej Tauron Dystrybucja, co umożliwia sprzedaż energii do dowolnego odbiorcy przyłączonego do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

W ramach finansowania inwestycji 120 mln zł stanowiły środki zewnętrzne pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz z kredytu inwestycyjnego z PKO BP. Pozostałą kwotę stanowiły środki własne JSW Koks.

Po uruchomieniu nowego bloku łączna moc zainstalowanych w elektrociepłowni Koksowni Przyjaźń urządzeń prądotwórczych wynosi 110 MW, co czyni ją jedną z największych elektrociepłowni przemysłowych w Polsce.

W 2015 r. Energoinstal miał na poziomie skonsolidowanym 841,82 mln zł przychodów wobec 537,12 mln zł rok wcześniej. Grupa zanotowała 17,46 mln zł zysku netto wobec 16,69 mln zł zysku przed rokiem.

Zobacz też: Energoinstal rozszerzy działalność, liczy na wsparcie polskich firmSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP