XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jeszcze nie koniec obniżek na rynku budowlanym

Jeszcze nie koniec obniżek na rynku budowlanym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Część deweloperów obniżyła ceny i poprawiła sprzedaż. Eksperci prognozują, że nowe lokale będą nadal tanieć. Z ostatniego raportu redNet Consulting i serwisu tabelaofert.pl wynika, że po raz pierwszy od paru lat spadły ceny nowych projektów.

Na rynku przybywa ofert w segmencie popularnym. To dobra wiadomość dla osób zainteresowanych zakupem własnego lokum.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy największy spadek cen mieszkań zanotowała stolica, gdzie metr kwadratowy potaniał o jakieś 5 proc. We Wrocławiu ceny są niższe o blisko 3,24 proc. Najmniej liczą za nowe lokale w Gdańsku. Za metr kwadratowy mieszkania w tzw. segmencie popularnym trzeba tu zapłacić blisko 6 tys. zł za mkw - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Pomimo spadku cen nowej oferty deweloperów, wprowadzane na rynek mieszkania ciągle są droższe od lokali oferowanych z drugiej ręki. W największych polskich aglomeracjach nowa oferta jest obecnie droższa od rynku wtórnego o średnio ponad 11 proc. Jednak ten dystans maleje. Miesiąc temu różnica wynosiła aż ponad 13 proc.

Według ekspertów redNet Consulting i serwisu tabelaofert.pl, najbardziej zrównoważonym rynkiem jest obecnie Gdańsk. Nowe lokale są tutaj tańsze od tych, które się sprzedaje na rynku wtórnym.

— To prawidłowa sytuacja, bo nowe mieszkania, których termin oddania przypada na przykład za dwa lata, powinny być tańsze od tych, które są gotowe albo termin ich odbioru jest bliski. Wiąże się to z ryzykiem opóźnień i kosztami finansowania — tłumaczy Robert Chojnacki, prezes firmy redNet.

Największe różnice cenowe występują obecnie w Łodzi. Nowa oferta jest tutaj droższa od lokali z rynku wtórnego o ponad 16 proc. Podobny dystans występuje również we Wrocławiu, jednak powoli się zmniejsza. W poprzednim miesiącu różnica pomiędzy oboma rynkami wynosiła aż 22 proc.

Ta sama tendencja występuje w stolicy. Miesiąc temu cena nowego lokalu była wyższa o 21 proc. od oferowanego na rynku wtórnym. Tymczasem obecnie wynosi już tylko 13,5 proc.

Analitycy redNet Consulting i serwisu tabelaofert.pl komentują, że deweloperzy zdecydowali się na obniżkę cen, aby poprawić sprzedaż. Prognozują też, że w najbliższych miesiącach dystans między obu rynkami będzie dalej maleć. Ich zdaniem, ostatecznie dojdzie do tego, że nowe mieszkania będą tańsze od lokali z rynku wtórnego średnio o 8 proc. - podaje "Puls Biznesu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jeszcze nie koniec obniżek na rynku budowlanym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!