PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jest oficjalny wynik głosowania nad układem w PBG

Autor: wnp.pl (TE)
25-08-2015 19:25
Jest oficjalny wynik głosowania nad układem w PBG

Jerzy Wiśniewski, prezes i główny akcjonariusz PBG

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Sędzia komisarz ogłosił oficjalnie wynik głosowania nad układem w PBG. Głosowanie, podczas którego zdecydowana większość wierzycieli opowiedziała się za zawarciem układu, odbyło się w dniach od 3 do 5 sierpnia.

Jak podało we wtorek PBG, uprawnionych do głosowania było ostatecznie 356 wierzycieli, dysponujących ogólną sumą wierzytelności w kwocie prawie 2,67 mld zł.
Za układem opowiedziała się większość wierzycieli, reprezentujących łącznie ponad 2,52 mld zł, czyli ok. 94,61 proc. kwoty wierzytelności uprawnionych do głosowania. Wymagany ustawą próg to 2/3 wierzytelności.

Podanie oficjalnych wyników było możliwe dzięki zakończeniu oczekiwania na głosy oddane korespondencyjnie.

- Wyniki głosowania nad układem PBG wskazują jednoznacznie na poparcie restrukturyzacji przez ogromną większość wierzycieli. Zawarcie układu potwierdza odbudowę zaufania do spółki. Kolejnym krokiem w procesie będzie zatwierdzenie układu przez sąd upadłościowy - skomentowała Kinga Banaszak-Filipiak, wiceprezes PBG.

Na początku sierpnia PBG zawarło umowę restrukturyzacyjną z kluczowymi wierzycielami. W umowie ustalono m.in. zasady wykonania układu, możliwość finansowania działalności operacyjnej i nowych kontraktów.

Finansowanie działalności PBG ma wesprzeć główny akcjonariusz, czyli Jerzy Wiśniewski, który po zatwierdzeniu układu będzie posiadał 23,6 proc. akcji i nadal będzie kierował pracami zarządu.

Układ zakłada spłatę wierzytelności w ratach układowych w wysokości od 8 do 21 proc. wartości wierzytelności zgodnie z harmonogramem (od 31 grudnia 2015 r. do 30 czerwca 2020 r.) oraz konwersję wierzytelności na nowe akcje.

Wierzytelności układowe zostaną zabezpieczone zastawem na akcjach w Rafako, należących zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio do PBG.

Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu wszystkim wierzycielom, z wyjątkiem drobnych wierzycieli spłacanych w całości w gotówce oraz wierzycieli będących akcjonariuszami, zostanie zapewniona możliwość zamiany płatności rat układowych na obligacje spółki.

Objęcie obligacji będzie prowadziło do spłaty wierzytelności w ramach wykonania układu. Obligacje będą zabezpieczone m.in. akcjami Rafako, aktywami przeznaczonymi do sprzedaży oraz poręczeniami wybranych spółek zależnych.

Po przeprowadzeniu konwersji wierzytelności na akcje spółki, zgodnie z propozycjami układowymi, do wierzycieli finansowych będzie należeć ok. 75 proc. akcji PBG.

Jerzy Wiśniewski zachowa narzędzia korporacyjne dające możliwość utrzymania decydującego wpływu na zarządzanie działalnością operacyjną spółki.

NA GIEŁDZIE

PBG SA [PBG]

kurs:

3.40 PLN -0.13 (-3.68%)

Notowania | Analiza techniczna


RAFAKO SA [RFK]

kurs:

8.07 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 719 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP