Jakie wieżowce powstają aktualnie w Warszawie?

Jakie wieżowce powstają aktualnie w Warszawie?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Centrum Warszawy wciąż okazuje się niezwykle łakomym kąskiem dla inwestycji komercyjnych. Wydawałoby się, że nie da się tam już nic wcisnąć, a tu wciąż wyrastają nowe wieżowce, planowane są kolejne. Wiadomo, działki nie zawsze są duże, więc żeby inwestycje w Warszawie się deweloperom zwróciły, muszą piąć się w górę. Niedługo skończy się pewnie dyskusja o Pałacu Kultury, bo rzeczywiście ukryją go nowoczesne wysokościowce.

Budowa wieżowców w cetrum tętniącego życiem miasta na pewno nie jest łatwa, ale jak pokazały firmy budowlane, wcale to nie musi być aż tak uciążliwe dla otoczenia. Trudno jest jeszcze z jednego powodu. Pojawiające się na niebie budynki stają się solą w oku mieszkańców centrum, skarżących się, że wieżowce zabierają w ich domach światło dzienne, że zabierają im niemal każdy kawałek zieleni. To nie przysparza wysokim inwestycjom społecznej akceptacji, ale miasto musi się przecież rozwijać.

Przyjrzyjmy się budowanym (i planowanym) w Warszawie wieżowcom. Zastanówmy się, czy Warszawazyska dzięki nim czy straci?

Wieżowiec Złota 44. Ekskluzywny apartamentowiec projektu Daniela Libeskinda

Złota 44 to ekskluzywny apartamentowiec, zaprojektowany przez samego Daniela Libeskinda. Wieżowiec powstaje w samym centrum Warszawy, tuż obok centrum handlowego Złote Tarasy. Budowa jest już na ukończeniu, w lutym br. na 192 metrze zawisła wiecha. Deweloper - Orco Property Group - planuje, że obiekt zostanie oddany do użytku w 2013 roku.

Złota 44 - historia budowy


Historia budowy wieżowca Złota 44 odbiła się szerokim echem w Polsce i za granicą. Prace budowlane rozpoczęły się w 2008 roku. Początkowo wszystko wskazywało na to, że już w 2010 roku w Warszawie przybędzie kolejny, piąty już drapacz chmur. Tak się jednak nie stało. W wyniku protestów mieszkańców okolicznych bloków roboty zostały wstrzymane i w samym centrum miasta straszył niedokończony szkielet. Po prawie dwóch latach, w roku 2010, budowa została wznowiona.

Wieżowiec, zwany potocznie "żaglem", powstaje w samym centrum Warszawy przy ul. Złotej (w miejscu dawnego domu handlowego City Centre). Autorem projektu jest sławny amerykański architekt Daniel Libeskind (zaprojektował m.in. Muzeum Żydów w Berlinie i nową wieżę, która powstanie w miejscu zniszczonych wież WTC). Bryła budynku nawiązuje do orła wzbijającego się do lotu.

Apartamentowiec Złota 44, to nie tylko wyzwanie pod względem architektonicznym, ale przede wszystkim budowlanym. Apartamentowiec Libeskinda ma smukłą, szklaną konstrukcję, co nadaje budynkowi lekkości. Na elewację budynku składa się prawie 4 tysiące paneli ze szkła, z których każdy wykonany zostanie osobno. Panel będą też sygnowane logo "Złota 44". Przy budowie tego prawie 200-metrowego drapacza chmur codziennie pracowało 300 budowlańców, a w roboty związane z wykończaniem wnętrz zaangażowanych zostało łącznie ponad tysiąc osób. Dotychczas wykorzystano m.in. 80 tys. ton betonu oraz 6,6 tys. ton stali konstrukcyjnej. Przypomnijmy, że budowa ostatniego 54 piętra zakończyła się 2 lutego, i tej z okazji na szczycie budynku zawisła wiecha.

W najbliższym czasie zostanie zamontowany stalowy czubek wieżowca, który będzie elementem charakterystycznym budynku. Deweloper Orco Property Group przewiduje, że roboty budowlane zakończą się wiosną 2012 roku, a instalacja czubka będzie możliwa po demontażu najwyższego żurawia, który obecnie służy m.in. do montażu paneli fasady. Po instalacji czubka Złota 44 osiągnie docelową wysokość 192 metrów. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do apartamentów w styczniu 2013 roku.

Warsaw Spire: nowy wieżowiec na mapie Warszawy

Rozpoczęła się realizacja biurowca Warsaw Spire. Długo oczekiwany wieżowiec zaczęto budować w drugim kwartale 2011 r. z okazji 20. rocznicy działalności w Polsce firmy Ghelamco.


Kompleks biurowy Warsaw Spire ma szansę stać się wkrótce wizytówką stolicy. Drapacz chmur o wysokości 220 m oraz dwa boczne budynki to ukoronowanie dotychczasowej działalności Ghelamcona polskim rynku nieruchomości; jednocześnie otwiera nowy rozdział w historii firmy.

Warsaw Spire został zaprojektowany przez belgijską pracownię architektoniczną M. J-M. Jaspers - Jaspers Eyers & Partners. Wieżowiec połączy nowoczesny design z najnowszymi światowymi technologiami budowlanymi. Po ukończeniu budynek będzie jednym z najwyższych budynków biurowych w Europie.

Cały kompleks dostarczy na rynek 100 000 m2 powierzchni biurowej, usługowej i handlowej oraz zaspokoi oczekiwania najbardziej wymagających najemców. Projekt, w skład którego wejdą 220-metrowa wieża oraz dwa budynki boczne o wysokości 55 m, powstanie niemal w centrum Warszawy, przy ul. Towarowej, tuż obok Hotelu Hilton, niedaleko Muzeum Powstania Warszawskiego. Pod obiektem przewidziano parking podziemny z ponad 1000 miejsc parkingowych. Dodatkowo, wewnątrz kompleksu Warsaw Spire powstanie przestronny, otwarty dla mieszkańców miasta teren z elementami małej architektury, otoczony zielenią, ozdobiony fontanną i punktami gastronomicznymi. Biurowieczostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2014 r.

Warsaw Spire - Wybitny Projekt Architektoniczy Roku 2011

Biurowiec Warsaw Spire realizowany przez Ghelamco, zwyciężył w konkursie Eurobuild Award w kategorii Wybitny Projekt Architektoniczy Roku.

Wieżowiec Warsaw Spire to jeden z najbardziej oryginalnych budynków biurowych w stolicy. Z połączenia stali i szkła powstaje przestrzenna konstrukcja, która stanie się jednym z najbardziej charakterystycznych punktów panoramy miasta. Kompleks wyróżnia nie tylko architektura i lokalizacja, ale i zaawansowanie technologiczne, nowe podejście do planowania przestrzeni publicznej. Przestrzeń pomiędzy budynkami wypełni przestronny, dostępny dla wszystkich plac, który zostanie otoczony zielenią i fontannami. Teren placu będzie charakteryzował się precyzyjnie zaprojektowanymi elementami małej architektury. Wieżowiec wyróżnia ciekawy design i zastosowanie najnowszych, światowych technologii. Budynek został zaprojektowany zgodnie z wymaganiami eko-certyfikatu BREEAM.

- Nasza bliska, wieloletnia współpraca pozwoliła na urzeczywistnienie bardzo interesującej wizji architektonicznej. W 220 metrowej wieży oraz dwóch 55 metrowych budynkach sąsiadujących zamknęliśmy wyobrażenie o nowoczesnym i funkcjonalnym kompleksie biurowym, jaki powinien powstać w centrum Warszawy - wyjaśnił Johnatan Eyers, architekt.

Dane obiektu

Nazwa: Warsaw Spire
Lokalizacja: ul. Towarowa, Warszawa, (woj. mazowieckie)
Liczba kondygnacji 5
Pow.całkowita [m2]: 104 300 tys.
Pow. użytkowa [m2]: 60 tys.
Pow. biurowa [m2]: 96 tys.
Wysokość obiektu [m]: 220
Projekt architektoniczny: M. J-M. Jaspers - Jaspers Eyers & Partners.
Generalny wykonawca: Ghelamco Poland
Realizacja: 2011-2014
Stan inwestycji: w trakcie realizacjiInwestor: Ghelamco Poland

Wieżowiec Cosmopolitan Twarda 2/4

Wysoki na 160 metrów wieżowiec projektu Helmuta Jahna wyrasta w samym centrum Warszawy, przy ul. Twardej. W budynku Cosmopolitan Twarda 2/4 powstaje 250 mieszkań z widokiem na panoramę stolicy, co jest chyba największą zaletą inwestycji. Sąsiadujący z Placem Grzybowskim wieżowiec, przyjmie pierwszych lokatorów pod koniec 2013 roku.

Drugim w kolejności nowym wysokościowcem stolicy będzie budowany w sąsiedztwie Placu Grzybowskiego wieżowiec Cosmopolitan. Realizowana przy ul. Twardej inwestycja, zamyka ciąg wieżowców w centrum Warszawy. W wysokim na 160 metrów obiekcie znajdą się mieszkania oraz lokale usługowe.

Cosmopolitan Twarda 2/4 - wieżowiec w sercu miasta

W ścisłym centrum Warszawy, przy ul. Twardej z dnia na dzień rośnie wieżowiec. Obiekt będą tworzyły trzy bryły. Punkt centralny inwestycji to wieża mieszkalna, która będzie wznosić się nad tzw. czterokondygnacyjnym podium, w którym przewidziano sklepy, restaurację oraz powierzchnię biurową. W ramach inwestycji zostanie wybudowany mniejszy budynek przeznaczony na kawiarnie, galerie, a także biura. Ta część zabudowy zostanie połączona z podium szklanym dachem. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstanie tu przestrzeń publiczna. Na kondygnacjach 8-33 wieży mieszkalnej będzie 208 apartamentów, po 8 na każym z pięter. Im wyżej, tym mieszkań będzie mniej, a ich metraże będą rosnąć. Na poziomach 34-37 zostaną wybudowane 24 mieszkania, na każdym piętrze będzie ich po 6. Na piętrach 38-40 zaprojektowane zostało 12 mieszkań, po 4 na każdym z pięter, a na kondygnacjach 41-42 przewidziane są 4 apartamenty. Na ostatnich, położonych najwyżej, poziomach budynku - 43 i 44 powstaną dwa wyjątkowe, dwupoziomowe penthouse'y z tarasami. Ich atutem będzie trudniej osiągalny z innego poziomu budynku widok na panoramę Warszawy.

Garaż podziemny i parking dla mieszkańców

W apartamentowcu powstanie czteropoziomowy parking podziemny na 262 miejsca postojowe. Do każdego z 232 apartamentów z poziomów 8-37 będzie przyporządkowane jedno miejsce w podziemnym garażu , pozostałe 18 apartamentów dostaną do dyspozycji 30 miejsc. Kryty wjazd na parking będzie usytuowany od strony budynku biurowego, wzdłuż wschodniej strony działki.

Wnętrza wysokościowca w różnej stylistyce

Wnętrza mieszkań zostaną zaaranżowane w różnej stylistyce, trzy dość odmienne aranżacje stworzone będą przez trzy różne pracownie architektoniczne. Na terenie inwestycji zostanie wybudowany fitness oraz business club. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w grudniu 2013 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jakie wieżowce powstają aktualnie w Warszawie?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!