Jakich biurowców szukają inwestorzy?

Jakich biurowców szukają inwestorzy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Lokalizacja, okres i cena najmu to kluczowe czynniki decydujące o atrakcyjności konkretnego projektu biurowego dla inwestorów. W czasach trudności gospodarczych równie ważna stała się renoma dewelopera. O kluczowych czynnikach decydujących o popularności inwestycji biurowych rozmawiamy z Przemysławem Błaszkiewiczem, Associate Director w dziale doradztwa i wyceny nieruchomości, Colliers International.

Jakie czynniki są brane pod uwagę podczas wyceny nieruchomości biurowych?

- Główne czynniki wpływające na wycenę nieruchomości biurowych to m.in.: stopień wynajęcia budynku, stawka czynszu oraz okres najmu. Przy analizie obiektów należy także zwrócić uwagę na stawki rynkowe - zarówno jeśli chodzi o poziom czynszów oraz opłat service charge w budynkach porównywalnych, a także stopę kapitalizacji w transakcjach podobnych nieruchomości. Każdy rynek charakteryzuje także specyficzny współczynnik powierzchni wolnych, co też trzeba wciąż pod uwagę.

Nie można także zapominać o istotnych cechach nieruchomości, takich jak funkcjonalność i lokalizacja budynku, jego wiek i stan techniczny oraz wyróżniające atuty. Bierzemy także pod uwagę koszty utrzymania budynku, a w szczególności udział właściciela w ich opłacaniu.

Co wpływa w największym stopniu na zmiany wartości inwestycji biurowej po jej wybudowaniu?

- Waga czynników wpływających na wycenę danej nieruchomości zależy od warunków rynkowych w momencie przeprowadzenia analizy. To sprawia, że nie można jasno powiedzieć, co wpływa w największym stopniu na takie zmiany. Na pewno wyceny biurowców są w znacznym stopniu wrażliwe na zmiany stawek czynszowych i stóp kapitalizacji. Kluczowy jest także stopień wynajmu nieruchomości: jeśli jest on zbliżony do rynkowego współczynnika powierzchni wolnych, lub powyżej niego, takie nieruchomości są warte więcej.

Podsumowując, zmiany wartości są zawsze oparte na grze kilku - kilkunastu czynników, które zmieniają się nieustannie. Jest to bardzo złożony układ, a liczba czynników, które bierze się pod uwagę w wycenie sprawia, że wynik kalkulacji jest zwykle trudny do przewidzenia i nigdy nie jest tak, że wszystkie nieruchomości na rynku jednocześnie zyskują na wartości lub wszystkie tracą.

Sprawę utrudnia dodatkowo to, że niektóre czynniki mają charakter progowy. Różnica w wartości dwóch nieruchomości o średnioważonym okresie najmu 10 i 11 lat będzie bardzo niewielka. Natomiast między 4 a 5 lat może już być istotna.

Czy zmiany w wycenie nieruchomości biurowych mają wpływ na funkcjonowanie jej najemców?

- Można powiedzieć, że ma to miejsce tylko w wyjątkowych przypadkach. Na przykład gdy w związku ze zmianami wartości następuje zmiana właściciela budynku. Ale z reguły taka zmiana jest dla najemców nieodczuwalna. Zależność jest tu wręcz odwrotna. To zmiany w warunkach ekonomicznych, w których funkcjonują najemcy powodują zmiany wartości nieruchomości.

Cały wywiad czytaj w serwisie: www.propertynews.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!