PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak usprawnić proces inwestycji publicznych?

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
23-03-2012 18:00
Jak usprawnić proces inwestycji publicznych?

Doświadczenia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z realizacji od 2007 roku 133 kontraktów oraz 90 w toku, skłaniają tego największego inwestora w Polsce do kilku zmian procedur przetargowych i warunków wykonawstwa.

- Przed nami przecież kolejny etap realizacji "Programu budowy dróg krajowych", jaki rozpocznie się wraz z okresem programowania 2014-2020 - powiedział Marcin Karolak, dyrektor Departamentu Realizacji Inwestycji w GDDKiA.
Podobnego rodzaju zmiany, szczególnie w celu usprawnienia prowadzenia realizacji umów, postuluje też Stowarzyszenie Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR), akredytowane przez FIDIC (Stowarzyszenie Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców z siedzibą w Genewie). Wychodząc z podobnych przesłanek, proponuje natomiast w szerszym zakresie opierać przyszłe kontrakty dotyczące projektowania i budowy dróg o wzory standardowych warunków kontraktowych FIDIC.

Przedstawiciele obu "stron" spotkali się w Warszawie w celu zaprezentowania swoich stanowisk i szukania punktów wspólnych i rozbieżności.

Oferta równoważna

SIDiR, który aktywnie uczestniczy - poprzez FIDIC - w lobowaniu na rzecz zmiany dyrektywy UE dotyczącej zamówień publicznych, proponuje także korekty w polskiej ustawie o zamówieniach publicznych (UZP). Jedną z propozycji jest wprowadzenie do przepisów pojęcia "oferta równoważna".

- UZP definiuje ofertę wariantową, którą zamawiający może dopuścić, jeżeli cena nie jest jedynym kryterium wyboru, a zarazem określił on w siwz (specyfikacji istotnych warunków zamówień) sposób przedstawienia ofert wariantowych oraz minimalne warunki, jakim muszą one odpowiadać - powiedział Zbigniew Boczek, niezależny konsultant i rozjemca, wiceprezes SIDiR. - Nie ma natomiast pojęcia oferty równoważnej, czyli wykraczającej poza ścisłe ustalenia.

Ogranicza to elastyczność działania wykonawcy oraz dostęp do zamówień publicznych innym dostawcom usług i towarów, nie biorących bezpośrednio udziału w przetargu. W dodatku, już mieszają się oba pojęcia (oferta wariantowa - równoważna) i występuje dowolność interpretacji, co wywołuje spory, znajdujące przeważnie finał w sądzie.

Zdaniem dyrektora Karolaka, GDDKiA zgadza się w części na wprowadzenie do przepisów "oferty równoważnej". Rozwiązanie takie mogło by być stosowane jednak tylko na etapie postępowania przetargowego, a nie realizacji kontraktu.

- Punktem zapalnym rozwiązań równoległych w wykonawstwie będą spory o to, czy wykonawca próbuje obejść ustalone warunki w celu uzyskania własnych oszczędności, czy jest to "konieczne, niezbędne i uzasadnione warunkami technicznymi" - powiedział dyrektor Karolak. - Mamy z tym do czynienia obecnie i nie chodzi o zmianę koloru cegły, lecz np. zmianę zaprojektowanego przepustu betonowego na przepust z blachy falistej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP