PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak rozwijać budownictwo energooszczędne w Polsce?

Autor: wnp.pl (DC)
11-12-2012 13:54

Konieczność wprowadzenia budownictwa energooszczędnego w Polsce do 2020 roku wymaga opracowania szczegółowego planu jego wdrożenia – wynika z raportu Buildings Performance Institute Europe (BPIE).

Zdaniem ekspertów, mapa drogowa powinna brać pod uwagę regulacje prawne oraz mechanizmy wsparcia związane ze zwiększaniem efektywności energetycznej budynków. Podstawą do przygotowania raportu był przegląd zasobów budowlanych w Polsce, obowiązującego prawodawstwa oraz instrumentów wsparcia finansowego i instytucjonalnego.
W opracowaniu „Rozwój budownictwa o niemal zerowym zużyciu energii w Polsce. W kierunku podstawowych definicji i programu wdrażania” eksperci Buildings Performance Institute Europe (BPIE) wskazali niezbędne kroki, jakie muszą zostać podjęte, aby do dnia 31 grudnia 2020 roku wszystkie nowe budynki były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii.

W ocenie BPIE, najważniejszym warunkiem rozwoju budownictwa niskoenergetycznego jest wzmocnienie obecnych przepisów budowlanych poprzez stopniowe zwiększanie poziomu wymagań co do przegród zewnętrznych budynku oraz maksymalnego zużycia energii pierwotnej, a także ich egzekwowanie poprzez systematyczne kontrole. Jak wynika z opracowania, z powodu braku odpowiednich regulacji polscy architekci mają tendencję do opierania się głównie na parametrach związanych ze współczynnikiem przenikania ciepła, nie zaś z efektywnością energetyczną budynków. Według ekspertów BPIE rozwiązaniem jest stworzenie odpowiedniej struktury nowych przepisów prawnych, które szczegółowo określałyby wymagania dotyczące jakości przegród zewnętrznych oraz limity wykorzystania energii pierwotnej, minimalnego energii odnawialnej i emisji CO2. Konieczne jest również wykluczenie możliwości obchodzenia wprowadzonych regulacji.

Drugim elementem wyróżnianym przez BPIE jest spójny i długoterminowy system finansowych instrumentów promujących budownictwo niskoenergetyczne, który wspierałby rozwiązania prawne. Jak wynika z opracowania, zarówno istniejące dotychczas mechanizmy, jak i dostępne w ich ramach środki, nie pozwalają na dynamiczne zwiększanie efektywności energetycznej budynków. W ocenie BPIE konieczne jest całościowe podejście do kwestii zwiększania efektywności energetycznej budynków. Według ekspertów tworzenie i rozwijanie istniejących instrumentów finansowych, takich jak na przykład programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, może zwiększyć dostępność rozwiązań i technologii związanych z budownictwem energooszczędnym oraz odnawialnymi źródłami energii. Mechanizmy te muszą być jednak długofalowe, skoordynowane oraz wsparte odpowiednimi rozwiązaniami prawnymi i działaniami informacyjnymi.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 504 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 330 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP