Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak Rafako i Mostostal W-wa chcą podzielić się Jaworznem

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
24-01-2013 20:22
Jak Rafako i Mostostal W-wa chcą podzielić się Jaworznem
fot. Tauron Wytwarzanie

Jeśli finalnie konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa podpisze kontrakt na budowę nowego bloku w Elektrowni Jaworzno III, to większość z wartej ponad 5,4 mld zł brutto umowy przypadnie na spółkę z Raciborza - wynika z informacji przekazanych portalowi wnp.pl przez Krzysztofa Burka, wiceprezesa Rafako

W czwartek oferta konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa została przez Tauron Wytwarzanie wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę nowego bloku w Jaworznie.
W ofercie konsorcjum zadeklarowało, że za 5,41 mld zł brutto wybuduje blok o mocy netto 843,53 MW oraz sprawności netto rzędu 45,91 proc. Oferty pozostałych uczestników przetargu zostały przez zamawiającego wykluczone z powodu niezgodności ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia.

Zobacz: Konsorcjum Rafako wygrało przetarg na blok w Jaworznie

Krzysztof Burek poinformował wnp.pl, że w ramach konsorcjum Rafako jest w całości odpowiedzialne za wyspę kotłową, poza montażem kotła, który leży w gestii Mostostalu Warszawa. W zakresie Rafako w całości znajduje się także wyspa turbinowa oraz prace dotyczące aparatury kontrolnej i pomiarowej.

Natomiast zakres Mostostalu przewiduje wszystkie prace budowlane, a także dostawy i montaż konstrukcji stalowych kotłowni oraz maszynowni. Mostostal jest również odpowiedzialny za chłodnię kominową i część elektryczną bloku oprócz wyprowadzenia mocy.

Z takiego podziału prac na pewno będą zadowolone spółki zależne Mostostalu Warszawa, które produkują konstrukcje stalowe - Mostostal Puławy, Mostostal Kielce oraz giełdowy Mostostal Płock.

Jeśli montaż kotła również leży w gestii warszawskiej spółki, to najpewniej zostanie on powierzony innej spółce z grupy Mostostalu, tzn. notowanemu na giełdzie Remakowi, choć obecnie Rafako w grupie kapitałowej PBG znajduje się wspólnie z wyspecjalizowanym w montażach Energomontażem-Południe.

Zobacz też: Sąd ogłosił upadłość układową Energomontażu-Południe

- Gdy tworzyliśmy konsorcjum do przetargu na blok w Jaworznie, to jeszcze nikt nie przypuszczał, że Rafako i Energomontaż-Południe będą w jednej grupie. Poza tym musieliśmy także zrównoważyć udziały w konsorcjum - powiedział Burek.

Jednocześnie dodał, że zarówno Rafako, jak i Mostostal Warszawa na obecnym etapie postępowania nie będą jeszcze dokładnie podawać tego, jak rozkłada się procentowo udział spółek w wartości oferty. Przyznał natomiast, że udział Rafako jest większy.

- Nasz udział jest na tyle duży, że nie ma wątpliwości, iż jesteśmy liderem w tym konsorcjum. Tymczasem czekamy na uprawomocnienie się decyzji zamawiającego i ewentualne odwołania innych uczestników przetargu, na których złożenie mają 10 dni - stwierdził Burek.

NA GIEŁDZIE

RAFAKO SA [RFK]

kurs:

6.70 PLN -0.07 (-1.03%)

Notowania | Analiza techniczna


Mostostal Warszawa SA [MSW]

kurs:

11.10 PLN -0.15 (-1.33%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP