Jak przetrwać dwa chudsze lata w budownictwie?

Jak przetrwać dwa chudsze lata w budownictwie?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Lata 2013-2014 mogą być trudne dla wielu firm budowlanych, szczególnie małych i średnich, wyspecjalizowanych w podwykonawstwie inwestycji infrastrukturalnych.

Cała branża powinna sobie jednak poradzić z możliwym spadkiem zleceń budowy dróg.Ten główny wniosek podzieliło większość dyskutantów sesji tematycznej „Budownictwo” podczas forum Zmieniamy Polski Przemysł.

- Nie ma nowych zleceń dla segmentu budownictwa drogowego i z powodu niewyjaśnionej sytuacji współfinansowania tych inwestycji ze środków unijnych w przyszłej perspektywie budżetowej, szykuje się on do załamania za dwa lata – stwierdził Marek Michałowski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. – Choć jestem przekonany, że później powrócimy do obecnego poziomu finansowania takich inwestycji, to branże musi się przygotować do restrukturyzacji przychodów, ale i zwolnień pracowników.
W ub.r. przychody z kontraktów drogowych miały 60 proc. udział w portfelu Budimeksu.

- Także do końca tego roku mamy go w pełni wypełniony, ale już za rok przychody z tego tytułu z pewnością zmaleją – mówił Dariusz Blocher, prezes zarządu, dyrektor generalny tej spółki.

Według niego, w tym segmencie budownictwa – w którym pracuje obecnie ok. 155 osób – może dojść do redukcji zatrudnienia nawet w skali dwucyfrowej.

Zdaniem Aleksandra Balcera, wiceprezesa Mostostal Zabrze-Holding, równie istotnym problemem jest spadek marży z wykonawstwa drogowego, szczególnie inwestycji samorządowych. Większość przetargów rozstrzyganych jest po cenie niższej, niż oferta inwestora. „Dlatego segment ten, który ma piątą część w naszych przychodach, przestaje być interesujący dla nas i wycofujemy się z niego” – powiedział Balcer.

Na inny powód spadku marż zwrócił uwagę Konrad Jaskóła, prezes zarządu Polimex-Mostostal. Wiele dużych kontraktów zawierano w pośpiechu, pod presją organizacji EURO 2012. GDDKiA poszła na skróty, nie przygotowując dostatecznie projektów inwestycyjnych, a nie chce renegocjować warunków dodatkowych robót. Przez wiele miesięcy w ub.r. inwestor regulował faktury dopiero po 100-120 dniach, choć kontrakt przewidywał 48 dni.

- Spadek nowych zleceń w budownictwie drogowym będzie groźnym zjawiskiem, ale głównie dla małych i średnich firm wyspecjalizowanych jako podwykonawcy – stwierdził prezes Jaskóła. - Natomiast duże firmy potrafią zrestrukturyzować swój portfel.

W debacie przedstawiciele dużych firm budowlanych wskazywali na sposoby dywersyfikacji działalności i segmenty, rokujące wzrost popytu.

Dla niektórych - jak np. ULMA Construccion Polska - takim sposobem jest dalsze szukanie rynków zbytu poza granicami kraju, szczególnie w krajach Azji Środkowej. Tebodin Poland za perspektywiczny segment, w którym obecnie gros inwestycji realizowanych jest w terminie dzięki dobremu przygotowaniu projektów, uważa budownictwo tzw. małej energetyki – farm wiatrowych, biogazowni, instalacji biomasy.

Z kolei Mostostal Zabrze-Holding swoich szans rozwoju będzie szukał zarówno w podpisywaniu z partnerami zachodnimi kontraktów w Rosji, w specjalizacji montażu konstrukcji stalowych i związanych z budownictwem ochrony środowiska, jak i ze specjalistycznymi robotami w budownictwie energetycznym.

Na zlecenia w „dużej” energetyce czekają takie spółki, jak Polimex-Mostostal. W tym roku powinny być ogłoszone przetargi budowy bloków węglowych w trzech elektrowniach, każda po 6-8 mld zł oraz kilka – spośród 6-8 spodziewanych – bloków gazowych, po 1,5-2 mld zł.

- Można ponadto liczyć na większy popyt budownictwa komercyjnego, przemysłowego i dla potrzeb gospodarki wodnej – powiedział Andrzej Kozłowski, prezes zarządu ULMA Construccion Polska. – Dlatego ja patrzę ze spokojem na rozwój wypadków i wierzę, że polskie budownictwo poradzi sobie z dwoma trudniejszymi latami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak przetrwać dwa chudsze lata w budownictwie?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!