PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak prawo autorskie chroni inwestycje w energetyce?

Autor: Tomasz Podkowiński, radca prawny oraz Kajetan Patyra, prawnik, doktorant w INP PAN. Autorzy pracują w Budimex S.A.
21-12-2014 16:46
Jak prawo autorskie chroni inwestycje w energetyce?
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Regulacje kontraktowe dotyczące tzw. praw własności intelektualnej („IP rights”) są zaliczane do tych, których negocjowanie zabiera najwięcej czasu. Jednocześnie jest to dziedzina, która wydaje się być mocno hermetyczna i przez to często jest niedoceniana przez menadżerów, którzy całą odpowiedzialność w tym zakresie cedują na prawników - piszą dla portalu wnp.pl Tomasz Podkowiński, radca prawny oraz Kajetan Patyra, prawnik, doktorant w INP PAN. Autorzy są pracownikami Budimeksu.

Znajomość zagadnień związanych z prawem własności intelektualnej (które obejmuje oprócz prawa autorskiego również prawo własności przemysłowej dotyczące m.in. patentów na wynalazki, czy praw ochronnych na znaki towarowe) praw z patentu i z rejestracji znaku towarowego) jest niezbędna przy podejmowaniu racjonalnych decyzji biznesowych. Stąd też niezbędne wydaje się przedstawienie podstawowych pojęć i regulacji dotyczących tej dziedziny.
Taka była właśnie idea przewodnia niniejszego artykułu. W sposób szczególny odnosi się on do zagadnień związanych z inwestycjami w branży energetycznej.

Tytułem przykładu można wskazać, że w ramach obecnie realizowanej budowy bloku energetycznego wymaga się wykonania i dostarczenia przez wykonawcę m.in.:

1) dokumentacji projektowej, w tym: projektu podstawowego (basic engineering), założeń i wytycznych celem powiązań z układami technologicznymi istniejącej elektrowni, zaktualizowanego projektu budowlanego, projektów wykonawczych, dokumentacji dotyczącej bloku energetycznego niezbędnej do uzyskania przez wykonawcę pozwolenia na użytkowanie bloku, dokumentacji wykonawczej z naniesionymi zmianami (tzw. „red correx”), dokumentacji geodezyjnej z wprowadzonymi zmianami na mapie zasadniczej, dokumentacji powykonawczej;

2) dokumentacji jakościowej i rejestracyjnej (tam gdzie jest to niezbędne) obejmującej: dokumentację rejestracyjną zatwierdzoną przez Urząd Dozoru Technicznego, dokumentację licencyjną, certyfikaty i atesty, protokoły prób i testów oraz odbiorów, deklaracje zgodności, protokoły pomiarów;

3) dokumentacji eksploatacyjnej zawierającej: komplet materiałów szkoleniowych, program rozruchu (w tym obejmujący obsługę systemu sterowania i wizualizacji), zawierającą także program ruchu regulacyjnego, program i warunki przeprowadzenia ruchu próbnego, dokumentację techniczno-ruchową bloku, instrukcję eksploatacji bloku, wytyczne do opracowania procedury pomiarów gwarancyjnych.

Prawo autorskie ma na celu zapewnienie możliwości korzystania przez inwestora z takiej właśnie dokumentacji.

Co chronimy prawami autorskimi?

Aby wiedzieć co i w jakim zakresie podlega ochronie, należy sięgnąć do aktów prawnych regulujących daną tematykę. Jeśli chodzi o prawo autorskie, to podstawowym aktem prawnym jest ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 704 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP