XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jak najlepiej przeprowadzić audyt energetyczny?

Jak najlepiej przeprowadzić audyt energetyczny?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szybko powinny zostać przyjęte przepisy wykonawcze do ustawy o efektywności energetycznej, które jasno określą wymagania dotyczące zakresu audytów energetycznych oraz osób, które będą mogły te audyty przeprowadzać - mówi Jacek Mszyca, rzeczoznawca w branży ochrony środowiska i energetyki, weryfikator procesów kogeneracji TÜV Rheinland Polska.

Jakiego rodzaju audyty energetyczne cieszą się największym zainteresowaniem?

- Do tej pory najbardziej rozpowszechnione były audyty energetyczne budynków, źródeł ciepła oraz sieci ciepłowniczych. Audyty te wykonywane są zgodnie ze standardami ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów z 2008r. oraz odpowiednich rozporządzeń. Zakres i forma tych audytów są bardzo precyzyjnie ustalone w przepisach wykonawczych. Inaczej sprawa się ma z audytami, o których mówi nowa Ustawa o efektywności energetycznej. Wciąż czekamy na przepisy wykonawcze, które jasno określą wymagania dotyczące zakresu badań oraz osób, które będą mogły te audyty przeprowadzać.

Czy takie formalne wymogi są potrzebne? Wiele przedsiębiorstw przeprowadziło audyty energetyczne bez takich wymagań.

- Tak, formalne wymagania są potrzebne, chociażby dlatego, by umożliwić przynajmniej ogólną porównywalność wyników audytów.

NFOŚiGW przygotował program wspierający wykonywanie przemysłowych audytów energetycznych, gdzie określono wymagania dla przedsiębiorstw, które chcą otrzymać wsparcie.

W przypadku audytów przemysłowych znacznie trudniej określić wymagania, niż w przypadku audytu budynków, czy sieci ciepłowniczych, ponieważ każdy obiekt przemysłowy posiada swoją, czasem niepowtarzalną specyfikę.

Przepisy wykonawcze powinny określić formę oraz zakres, który każdy przemysłowy audyt energetyczny powinien zawierać. Audyt energetyczny, to systemowe podejście do analizy technicznej i ekonomicznej przedsięwzięć, które mają doprowadzić do zaoszczędzenia energii i wzrostu efektywności energetycznej w danym obiekcie. Audyt powinien również zawierać identyfikację oraz analizę stanu istniejącego. Celem audytu jest określenie przez audytora optymalnego zestawu usprawnień dla danego przedsiębiorstwa.

Przyjęło się, że audyt zawiera tzw. kartę audytu, która jest podsumowaniem wskaźników energetycznych i ekonomicznych w stanie pierwotnym i po przeprowadzeniu proponowanych działań. Pod każdym z punktów może się kryć mniej lub bardziej rozbudowana analiza. Coraz częściej audyt energetyczny zawiera także ocenę efektów ekologicznych. To będzie coraz ważniejszy element audytów. Instytucje dofinansowujące audyty często wymagają tego typu ocen.

Można audyt przeprowadzić zarówno własnymi siłami jak też przy pomocy firmy zewnętrznej. Zaletą firmy zewnętrznej jest świeże spojrzenie na problemy energetyczne przedsiębiorstwa, których nie widzi się z perspektywy osób zajmujących się na co dzień tym w danej firmie.

Czy jest duże zainteresowanie audytami energetycznymi ze strony małych i średnich firm?

- Zainteresowanie audytami energetycznymi jest duże, zwłaszcza w zakładach przemysłu chemicznego, spożywczego i przetwórstwa. W dużych firmach audyty są dofinansowywane, co pomaga w podjęciu decyzji o ich przeprowadzeniu. Mniejsze firmy, które na razie nie mogą liczyć na wsparcie kosztów przeprowadzenia audytów, też tymi zagadnieniami się interesują. Tam, gdzie kadry zarządzające zauważyły, że wzrost efektywności energetycznej przekłada się na wzrost konkurencyjności, audyty są przeprowadzane.

Proces wzrostu świadomości energetycznej zapewne jeszcze potrwa. Brak konkretnych przepisów wykonawczych do ustawy o efektywności energetycznej, które wskazywałyby jakie będą korzyści z uzyskania białych certyfikatów, powstrzymuje działania niektórych firm. Niezależnie od białych certyfikatów, podniesienie efektywności energetycznej w każdym przedsiębiorstwie przekłada się na konkretne oszczędności i choćby z tego względu warto zainwestować w audyty energetyczne.

Czy ustawa o efektywności energetycznej pomoże znacząco we wzroście efektywności? Czy nie będzie za trudna do zrealizowania?

- Ustawa o efektywności energetycznej w dość skomplikowany sposób dla przeciętnego odbiorcy energii, reguluje np. uzyskiwanie białych certyfikatów. System przetargów, jaki jest przewidywany, nie do końca jest czytelny i nie wiadomo jak będzie wyglądał w praktyce. Czekamy na przepisy wykonawcze w tej sprawie. Urząd Regulacji Energetyki, który będzie odpowiadał za funkcjonowanie systemu białych certyfikatów, nie ma na to jeszcze pomysłu. Będzie to system bardziej skomplikowany niż dotychczasowe systemy związane z wytwarzaniem energii z OZE czy w procesie kogeneracji.

Dotychczasowy system kolorowych certyfikatów jest dość prosty - w zależności od ilości wyprodukowanej energii wytwórca otrzymuje określoną ilość świadectw. W przypadku białych certyfikatów efekt oszczędnościowy będzie przeliczany na tony oleju ekwiwalentnego, przy przetargach będą stosowane wskaźniki, które jeszcze ten efekt będą przeliczać. Dla kogoś, kto nie zajmuje się tym na co dzień, może to być zbyt skomplikowane i może zniechęcać do inwestycji. Forma przetargu nie będzie gwarancją, że za działania proefektywnościowe uzyska się białe certyfikaty. Ogólnie mówiąc, forma przetargu polega na tym, że w ramach limitu świadectw na dany rok tylko najbardziej efektywne przedsięwzięcia otrzymają świadectwa.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak najlepiej przeprowadzić audyt energetyczny?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!