Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak można wykorzystać odpady z energetyki węglowej

Autor: wnp.pl (TE)
22-05-2013 12:03
Jak można wykorzystać odpady z energetyki węglowej
Fot. (mat. pras. Tauron Ciepło)

Wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła na bazie węgla kamiennego związane jest z powstawaniem produktów spalania węgla - żużlu i popiołu - zwanych zwyczajowo odpadami paleniskowymi. O tym, jak można je spożytkować, w analizie przygotowanej dla portalu wnp.pl wskazują eksperci z Energoprojektu-Katowice.

Autorzy analizy - Ewa Steuer, Piotr Pitsz oraz Adam Mertas - wyliczyli, że podstawowa część odpadów paleniskowych (87,3 proc.) pochodzi z przedsiębiorstw energetyki zawodowej. Pozostała ilość powstaje w kotłowniach i elektrociepłowniach przemysłowych m.in. dla potrzeb przemysłu chemicznego (3,2 proc.), górniczego (2,3 proc.), metalowego (1,9 proc.), spożywczego (1 proc.) i innych.
W przypadku zastosowania odsiarczania spalin powstają ponadto produkty odsiarczania, odbierane niezależnie (odsiarczanie spalin metodą mokrą, metodą półsuchą ze wstępnym odpylaniem spalin), bądź wychwytywane wspólnie z popiołem (odsiarczanie spalin metodą suchą, metodą półsuchą bez wstępnego odpylania spalin, kotły fluidalne).

- W energetyce zawodowej wykorzystywane są obecnie głównie kotły pyłowe, które ze względu na wymagania w zakresie dotrzymywania standardów emisji zanieczyszczeń gazowo-pyłowych, wyposażane są w instalacje odsiarczania spalin oraz kotły fluidalne, w których proces odsiarczania jest realizowany bezpośrednio w palenisku kotła - napisano w analizie.

- W produktach spalania węgla w kotłach pyłowych 80-90 proc. stanowią popioły lotne. Obecnie blisko 80 proc. wytwarzanych odpadów paleniskowych w elektrowniach jest wykorzystywane - dodano.

Rodzaje odpadów paleniskowych oraz ich ilość

W analizie wskazano, że głównym źródłem wytwarzania odpadów w związku z eksploatacją dużych bloków energetycznych, opalanych węglem kamiennym, jest proces spalania węgla oraz odsiarczanie spalin np. metodą mokrą, wapienną.

Odpady paleniskowe (żużel paleniskowy, popiół lotny) oraz produkty odsiarczania spalin (gips syntetyczny) powstają w sposób ciągły w trakcie eksploatacji kotła. Ilość wytwarzanych odpadów paleniskowych i produktów odsiarczania spalin jest ściśle związana z wielkością produkcji energii elektrycznej, jakością spalanego węgla oraz sprawnością urządzeń wytwórczych i odpylających.

- Zapobieganie powstawaniu odpadów lub minimalizacja ich ilości nakłada na wytwarzającego obowiązek stosowania takich sposobów i form produkcji, które pozwolą utrzymać ilość powstających odpadów na możliwie najniższym poziomie - podkreśli autorzy opracowania.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP