PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak liczyć termin związania ofertą

Autor: komunikaty.pl (Marek Okniński)
03-05-2012 12:12

W terminie związania ofertą wykonawca zobowiązany jest (pod sankcją utraty wadium) dotrzymać warunków realizacji zamówienia zawartych w złożonej ofercie. W praktyce stosowania Prawa zamówień publicznych kontrowersje budzi sposób ustalenia rozpoczęcia biegu terminu związania ofertą.

Termin związania ofertą uzależniony jest od wartości szacunkowej zamówienia i wynosi odpowiednio:
- do 30 dni dla zamówień publicznych, których wartość nie przekracza tzw. progów unijnych,
- do 90 dni jeżeli wartość zamówienia dla robót budowlanych jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 20 mln €, a dla dostaw lub usług – 10 mln €,
- do 60 dni dla zamówień o innych wartościach niż wskazane powyżej.

W terminie związania ofertą wykonawca zobowiązany jest (pod sankcją utraty wadium) dotrzymać warunków realizacji zamówienia zawartych w złożonej ofercie.
W praktyce stosowania Prawa zamówień publicznych kontrowersje budzi sposób ustalenia rozpoczęcia biegu terminu związania ofertą.

Stosownie do postanowień zawartych w art. 85 ust. 5 ustawy PZP bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert.
Część zamawiających termin związania ofertą oblicza z uwzględnieniem postanowień art. 111 ust. 2 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, to nie uwzględnia się tego dnia w którym zdarzenie nastąpiło.

Konsekwencją takiego stanowiska jest uznanie, że dzień w którym upływa termin składania ofert nie jest wliczany do terminu związania złożoną w przetargu ofertą. Przedstawiciele wskazanego podejścia formalnego termin związania ofertą liczą od dnia następnego po upływie terminu składania ofert.

W mojej ocenie należy jednak zgodzić się z podejściem prezentowanym przez Krajową Izbę Odwoławczą zgodnie z którym termin związania ofertą zaczyna swój bieg w dniu, w którym upływa termin składania ofert.

Wskazaną tezę potwierdza przykładowo wyrok KIO z dnia 12 września 2008 r. sygn. akt: KIO/UZP/901/08.

Zdaniem składu orzekającego przy liczeniu terminu związania ofertą uwzględnia się dzień składania ofert, na co jednoznacznie wskazuje brzmienie art. 85 ust. 5 Prawa zamówień publicznych. Ustawa Prawo zamówień publicznych zawiera własną, odrębną od przepisów Kodeksu Cywilnego regulację obliczania terminu związania ofertą.

Zatem termin związania ofertą liczy się z dniem w którym upłyną termin składania ofert.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


27 776 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP