PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak działa przetargowa machina odwoławcza

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
19-03-2012 09:06
Jak działa przetargowa machina odwoławcza
fot. Fotolia

Trudno znaleźć dużą inwestycję w sektorze publicznym, która obyłaby się bez rozpraw przed Krajową Izbą Odwoławczą. Można to zaobserwować chociażby przy ostatnich przetargach na budowę nowych bloków energetycznych, czy spalarni odpadów. Przy narastającej walce konkurencyjnej ten trend na pewno będzie wzrastał. Jak zatem wygląda ścieżka odwoławcza w zamówieniach publicznych?

W obecnym stanie prawnym podstawowym środkiem zaskarżenia niezgodnych z prawem zamówień publicznych czynności, bądź zaniechań zamawiającego, jest odwołanie składane przez wykonawców do Krajowej Izby Odwoławczej, działającej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych.
Do niedawna istniała jeszcze instytucja protestu składanego przez wykonawców do zamawiającego, który poprzedzał odwołanie. Jednak został on zniesiony nowelizacją prawa zamówień publicznych, która weszła w życie 29 stycznia 2010 r. Niekiedy można się jeszcze spotkać z protestem w chwili obecnej, ale dotyczy to zamówień wszczętych przed datą tej nowelizacji.

- Odwołanie można wnieść tylko w ściśle określonym przez prawo zamówień publicznych terminie. Przy zamówieniach o mniejszej wartości jest to co do zasady 5 dni, liczone, mówiąc ogólnie, od dnia dowiedzenia się o przyczynach do wniesienia odwołania, a przy zamówieniach o większej wartości jest to 10 dni - wskazał w rozmowie z portalem wnp.pl Kamil Kosior, radca prawny z kancelarii Łatała i Wspólnicy.

- Terminy te ulegają wydłużeniu odpowiednio do 10 i 15 dni wówczas gdy zamawiający informuje o swoich czynnościach, przykładowo wyborze oferty, jej odrzuceniu lub wykluczeniu z postępowania, drogą pisemną przesyłaną pocztą. Normą staje się jednak porozumiewanie między zamawiającym i wykonawcami za pomocą środków elektronicznego przekazu, jak faks czy poczta elektroniczna, więc te dłuższe terminy mają zastosowanie rzadziej - dodał.

Kosior podkreślił, że w obecnym stanie prawnym odwołanie musi się znaleźć w tym terminie fizycznie w Urzędzie Zamówień Publicznych. Nie wystarczy samo wysłanie pocztą w tym terminie. Niezłożenie odwołania w odpowiednim czasie powoduje jego odrzucenie bez merytorycznego rozpoznania.

Krajowa Izba Odwoławcza rozpoznaje odwołanie w terminie instrukcyjnym 15 dni od dnia wniesienia odwołania. Uchybienie temu terminowi nie powoduje nieważności orzeczenia czy innych skutków proceduralnych.

- Do postępowania odwoławczego mogą przyłączyć się również inni wykonawcy, zgłaszając tzw. przystąpienie do odwołania. Wskazują w nim interes prawny w przystąpieniu oraz to, po której stronie chcą występować: czy po stronie wykonawcy składającego odwołanie, czy też po stronie zamawiającego. Można też rozpatrywać kilka odwołań łącznie, jeżeli dotyczą tych samych problemów lub zostały złożone w tym samym postępowaniu - wyjaśnił Kosior.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 932 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 330 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP