PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Izba Gospodarcza Drogownictwa: Program Budowy Dróg jest nierealny

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
03-01-2011 19:55
Izba Gospodarcza Drogownictwa: Program Budowy Dróg jest nierealny

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa wystosowała do ministra infrastruktury pismo, w którym przedstawiła swoje stanowisko dotyczące Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Izba opisuje go jako "nierealny" i "praktycznie bez planu finansowego".

List do ministra Cezarego Grabarczyka Izba opublikowała w poniedziałek na swojej stronie internetowej. Natomiast pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Infrastruktury przygotowało "Informację nt. planu rzeczowo-finansowego Krajowego Funduszu Drogowego na 2011 r.".
W dokumencie wskazano, że ogólny limit wydatków finansowanych z KFD na 2011 rok ma wynieść 30 mld zł, na 2012 rok 23 mld zł, zaś na 2013 rok 7 mld zł. Poziom wydatków inwestycyjnych wynikających z nowo zawieranych umów na realizację Programu wyniesie 23 mld zł. Kwota ta liczona jest od 1 sierpnia 2010 r.

W 2011 r. wydatki na inwestycje drogowe zaplanowano w kwocie 29,96 mld zł. Z kwoty tej 13,58 mld zł ma pochodzić z refundacji unijnych, 5,88 mld zł z kredytów międzynarodowych instytucji finansowych i 10,5 mld zł z tzw. obligacji infrastrukturalnych emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Izba ocenia projekt Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 jako kolejny dokument, który absolutnie nie zapewni realizacji określonych w nim zadań rzeczowych. Stwierdzamy, że mimo wszystko powinno doprowadzić się do aktualizacji obecnie obowiązującego programu, bowiem jego bieżące zaktualizowanie do roku 2012 dałoby odpowiedź na przyczyny braku możliwości jego zrealizowania - czytamy w liście do ministra Grabarczyka.

- Analizując krajowe dokumenty strategiczne będące podstawą do opracowania programu należy stwierdzić, że do tej pory żaden z nich nie jest realizowany w stopniu zapewniającym rozwój infrastruktury w Polsce w określonych w tych dokumentach przedziałach czasowych - czytamy również.

Jako poważną przeszkodę w budowie nowej infrastruktury wskazano również problemy z budżetowaniem inwestycji.

- Izba nadal uważa, że podstawowym problemem w zapewnieniu realizacji wszelkich programów dotyczących sieci drogowej jest brak przejrzystego systemu jego finansowania. Bowiem obecny system w żaden sposób nie zapewnia oczekiwanych i niezbędnych środków. Reasumując, Izba nie widzi możliwości pozytywnego zaopiniowania przedstawionego projektu Programu, choćby ze względu na nierealny program rzeczowy i praktycznie brak planu finansowego, szczególnie na realizację zadań po roku 2012 - napisano w liście.

Izba zaapelowała także do ministra Grabarczyka o powtórne przeanalizowanie planów inwestycji drogowych.

- Sugerujemy, aby wspólnymi siłami wszystkich osób i instytucji bezpośrednio zaangażowanych w zagadnienia infrastrukturalne, rozpocząć ponownie dyskusję na najwyższych szczeblach w celu, przede wszystkim, rzeczywistego określenia możliwości finansowych polskiego drogownictwa, co niewątpliwie wpłynie na urealnienie wszelkich programów budowy i przebudowy dróg - podsumowano.

Tomasz ElżbieciakSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP