XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

IRG SGH: pogorszenie koniunktury w budownictwie w II kw.

IRG SGH: pogorszenie koniunktury w budownictwie w II kw.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Oceny ogólnej sytuacji gospodarczej w budownictwie w II kwartale znacznie się pogorszyły - podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

"Dla przeważającej części analizowanych grup zakładów budowlanych salda produkcji są dwucyfrowymi liczbami dodatnimi, lecz w porównaniu z II kwartałem minionego roku są mniejsze o około 20 punktów. W bieżącym roku sezonowy wzrost wielkości produkcji jest więc wyraźnie słabszy niż przed rokiem. Mimo rozpoczęcia korzystnego dla budownictwa sezonu wiosenno-letniego ogólny poziom zatrudnienia w tej branży zmniejszył się, a o wzroście można mówić jedynie w odniesieniu do przedsiębiorstw publicznych. Ostatnio notowany spadek zatrudnienia w budownictwie w II kwartale miał miejsce w 2007 roku" - napisano w raporcie.

W porównaniu z poprzednim kwartałem odsetek zakładów budowlanych informujących o spadku cen podwoił i wynosi obecnie 21 proc. Według 71 proc. zakładów ceny nie zmieniły się, a według 8 proc. wzrosły.

"W większym stopniu ceny spadły w małych i średnich zakładach, zarówno prywatnych, jak publicznych, nie zmieniły się natomiast w największych przedsiębiorstwach publicznych" - napisano.

Z badań wynika, że w bieżącym okresie zarówno ogólne saldo portfela zamówień firm budowlanych, jak i saldo zamówień krajowych przyjmują relatywnie wysokie wartości.

"Jednak w porównaniu z analogicznym kwartałem minionego roku w portfelach zakładów budowlanych jest mniej zamówień - saldo zamówień ogółem jest mniejsze o 20 punktów, a saldo zamówień krajowych o 22 punkty. We wszystkich analizowanych przekrojach salda oceny własnej sytuacji finansowej zakładów budowlanych są ujemne, lecz większe niż w poprzednim kwartale. Zatem, chociaż kondycja finansowa zakładów w ujęciu ogółem nadal się pogarsza, to odsetek zakładów informujących o pogorszeniu jest mniejszy niż przed trzema miesiącami. Nie sprawdziły się optymistyczne prognozy wykorzystania mocy produkcyjnych w bieżącym kwartale. W dużej części analizowanych grup zakładów salda wykorzystania mocy produkcyjnych nadal są ujemne lub niewiele większe od zera, a ponadto - znacznie mniejsze niż w II kwartale rok temu" - napisano.

"Od początku 2011 roku zakłady budowlane negatywnie oceniały ogólną sytuację gospodarczą w kraju. Obecne oceny gospodarki również są zdecydowanie negatywne - we wszystkich analizowanych grupach zakładów salda są dwucyfrowymi liczbami ujemnymi. Poprawę sytuacji dostrzega tylko 9 proc. zakładów, a pogorszenie 42 proc. Oceny sytuacji panującej w budownictwie są bardzo podobne do ocen gospodarki - poprawę sytuacji budownictwa dostrzega 8 proc. zakładów, pogorszenie zaś 47 proc. Prognozy dotyczące zarówno ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i sytuacji w budownictwie w następnym kwartale są tylko nieco lepsze od obecnych ocen" - dodano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IRG SGH: pogorszenie koniunktury w budownictwie w II kw.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!