XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Inżynierowie chcą zmian w prawie budowlanym

Inżynierowie chcą zmian w prawie budowlanym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Znowelizowane prawo budowlane, które jest bardziej przychylne inwestorom, nie zadowala przedstawicieli Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Twierdzą, że ustawa jest niedopracowana i zamierzają starać się o jej zmianę.

Zgodnie z projektem Ministerstwa Budownictwa procedury uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego mają być krótsze, co sprawi, że inwestorzy będą mogli łatwiej rozpoczynać inwestycje. Jest też przepis o rachunku powierniczym, który zabezpiecza klientów wpłacających deweloperowi pieniądze na mieszkania. Ograniczony zostanie też obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę, chyba że działka nie posiada miejscowego planu zagospodarowania - przypomina "Głos Wielkopolski".

Jak sam zapowiadał były minister budownictwa Andrzej Aumiller, nowe prawo ma być bardziej przychylne inwestorom niż wykonawcom. Z takim stanowiskiem nie zgadzają się przedstawiciele PIIB.

- Nowa ustawa nie zabezpiecza wykonawców, a to na nich spada największa odpowiedzialność - mówi w dzienniku Jerzy Stroński, przewodniczący Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. - Obecne prawo nie jest spójne, nie traktuje wszystkich stron równo.

Stroński podkreśla, że brakuje nacisku na szkolnictwo zawodowe, czyli szkół, w których mogliby się kształcić przyszli technicy budowlani.

Projekt zakłada też zastąpienie powiatowych inspektorów budowlanych okręgowymi odpowiednikami, składającymi się z 20-osobowych zespołów specjalistów budownictwa.

Przypadki naruszeń miałyby być kierowane do okręgowego sądu dyscyplinarnego działającego przy WOIIB. Sprawy do rozpatrzenia przez Okręgowy Sąd Dyscyplinarny kieruje okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej - czytamy w "Głosie Wielkopolskim".

- Sąd może odebrać uprawnienia wykonawcy na dwa lata, co oznacza śmierć zawodową, a przecież nie każda sprawa nadaje się do sądu. W ciągu roku takich przypadków jest choćby w naszym województwie kilkanaście - mówi w dzienniku Stroński.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inżynierowie chcą zmian w prawie budowlanym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!