PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj
Inwestycje energetyczne

Rafako: kontrakt na blok w Jaworznie na ostatniej prostej

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
28-02-2014 13:59

Trwają ostateczne prace dotyczące umów i porozumień z instytucjami finansowymi oraz innymi podmiotami zainteresowanymi udziałem w budowie nowego bloku w Elektrowni Jaworzno III - poinformowało Rafako.

Ponadto Rafako ostatecznie uzgodniło z Mostostalem Warszawa zasady realizacji projektu w ramach konsorcjum. Spółka z Raciborza przypomniała także, że na 24 marca zwołano NWZ podczas którego będzie głosowana uchwała ws. podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Z nowej emisji akcji Rafako zamierza pozyskać ok. 100 mln zł, a środki mają zostać przeznaczone na realizację kontraktów pozyskanych przez spółkę.

Zobacz więcej: Zobacz więcej: Rafako planuje emisję akcji. Chce pozyskać 100 mln zł

Tauron Wytwarzanie wybrał wartą 5,41 mld zł brutto ofertę konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa na Jaworzno jako najkorzystniejszą 24 stycznia 2013 r.

Konsorcjum zadeklarowało, że wybuduje blok o mocy netto 843,53 MW oraz sprawności netto rzędu 45,91 proc. Budżet zamawiającego opiewał na 4,3 mld zł brutto. Termin realizacji wynosi 59 miesięcy.

Odwołania konkurencji - chińskiego CNEEC oraz konsorcjum Hitachi i SNC-Lavalin - KIO oddaliła pod koniec marca 2013 r. Trzy miesiące później skargę na wyrok KIO z sądu wycofał CNEEC.

Według pierwotnych ustaleń na Rafako miało przypaść 59 proc. kontraktu, a na Mostostal - 41 proc. W sierpniu ubiegłego roku dokonano zmian w umowie konsorcjum i w efekcie udział raciborskiej spółki wzrósł do 99,99 proc.

Jednocześnie warunki umowy dodatkowej do porozumienia, jaką zawarły spółki, miały pozostać utajnione do podpisania umowy na budowę bloku z Tauronem.

Ujawniono je w połowie stycznia 2014 r. z powodu braku zawarcia umowy na Jaworzno w zakładanym wcześniej terminie i w efekcie wygaśnięciu umowy dodatkowej.

25 listopada 2013 r. Rafako zawarło z PKO BP, PZU, TUiR Warta, KUKE oraz Generali TU niewiążącego listu intencyjnego ws. bloku w Jaworznie.

Dzień później do listu (na okres do 31 stycznia 2014 r.) przystąpił Bank Gospodarstwa Krajowego, a na początku grudnia zrobiła to Ergo Hestia.

W październiku 2013 r., Rafako zrezygnowało ze współpracy z chińskimi CPEEC i NCPE przy realizacji inwestycji w Jaworznie. Jednocześnie raciborska spółka poinformowała wówczas, że możliwe jest włączenie w inwestycję nowych partnerów.

Z wcześniejszych, nieoficjalnych informacji portalu wnp.pl, wynikało, że przy zakładanej współpracy z chińskimi spółkami gwarancje miał dostarczyć luksemburski oddział Bank of China. Promesa tej gwarancji została złożona Tauronowi przez Rafako pod koniec września 2013 r.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (11)

RAFAKO SA [RFK]

kurs:

8.05 PLN -0.08 (-0.98%)

Notowania | Informacje | Analiza techniczna


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

61 036 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

1 260 644 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 689 841 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 664 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.