Inwestycje w samorządach nie skończą się w 2020 r.

Inwestycje w samorządach nie skończą się w 2020 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Inwestycje w samorządach trzeba traktować zadaniowo, bez względu na źródło ich finansowania. Wtedy rok 2020 przestanie być granicą dla planowanych budów, modernizacji czy rewitalizacji.

Bez dwóch zdań unijne pieniądze zmieniły polską rzeczywistość, a jednostkami, które najczęściej i najwięcej z nich korzystały są samorządy.

Nic więc dziwnego, że władze wielu gmin, powiatów i regionów zaczynają gorączkowo zastanawiać się, co się stanie po roku 2020, czyli po zakończeniu obecnej, zdaniem wielu ostatniej tak hojnej dla naszego kraju perspektywy finansowej Unii. Być może niepotrzebnie.

– Jeśli dostaniemy mniej pieniędzy z UE, będzie to znaczyć tyle, że jako kraj jesteśmy silniejsi i możemy pozwolić sobie na wydawanie większych kwot własnych pieniędzy – uspokaja Jan Olbrycht, europoseł.

Budżet zadaniowy

I jak podkreśla, nie ma sensu mówienie o inwestycjach unijnych. Trzeba mówić o inwestycjach w samorządach w ogóle.

– Nowa perspektywa jest duża, ale trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jak będziemy ciągnąć procesy inwestycje w miastach także po 2020 r. Potrzebne jest myślenie w kategoriach budżetu zadaniowego – co chcemy zrobić, co możemy zrobić, na co nas stać, skąd możemy pozyskać pieniądze. Konieczne jest analizowanie przed procesem inwestowania wszystkich aspektów i kosztów, prognozowanie wieloletnie. Dla przykładu, nie można wydawać pieniędzy na transport, jak się nie ma strategii transportowej – tłumaczy europoseł.

Ale są powody do optymizmu, bo miasta dość szybko reagowały na perturbacje spowodowane kryzysem i dość szybko nauczyły się korzystania z unijnych pieniędzy.

– Na początku poprzedniej perspektywy trochę nie pamiętano o tym, że nie wystarczy wybudowanie infrastruktury, trzeba też ją utrzymać. Ale dość szybko miasta się zreflektowały, pilnują nadwyżki operacyjnej, kosztów operacyjnych. Ostatnio podnosiliśmy ratingi czterech miast ze stabilnej na pozytywną – mówi Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska, który wystawia ratingi 17 miastom (głównie tym największym) i trzem województwom.

Nie samymi unijnymi dotacjami samorządy żyją

– Są miasta, które nie korzystają z pieniędzy UE, a mają wzrosty w budżetach. Spłacają kredyty, ale pożyczone pieniądze dobrze wykorzystały. Zysk z pieniędzy zainwestowanych ma dać wzrost – twierdzi Adam Zdziebło, senator RP, były wiceminister rozwoju regionalnego.

Samorządowcy podkreślają jednak, że ich zdolności finansowe mocno ograniczają przepisy, wskaźniki zadłużenia i poczynione już inwestycje.

– Sytuacja finansowa samorządów jest bardzo różna. W poprzednim rozdaniu, nie tylko unijnym, do głosu często dochodziła megalomania włodarzy. Nie zapominajmy też, że zadłużenia niektórych miast powstały, bo zostały wciągnięte w zobowiązania rządowe związane z np. budowaniem stadionów – przypomina Danuta Kamińska, skarbnik Katowic, przewodnicząca Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich.

Jej zdaniem złota reguła, indywidualny wskaźnika zadłużenia wynikający art. 243 ustawy o finansach publicznych urealniły zdolność finansową samorządową, co nie znaczy, że nie ma powodów do zmartwień.

– Poprzednie wskaźniki 15-60 proc. były bardziej abstrakcyjne. Obecne oparte są na nadwyżce operacyjnej. To troska samorządów, bo nadwyżka maleje. Obecnie w Katowicach wynosi ok. 10 proc. a jeszcze w 2007 r. było 30 proc. – dodaje pani skarbnik.

– Na razie inwestycji nie ograniczamy, wpasujemy się w nowy wskaźnik, na lata 2016-2017 jest dla nas jeszcze realny do spełnienia – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, ale już martwią się ze skarbnikiem, co będzie dalej. Rozwiązaniem mogłoby być bardziej liberalne podejście banków do samorządów. – Zabezpieczenia, jak np. poręczenia, niepotrzebnie podnoszą poziom wskaźnika. Banki mogłyby ten gorset zluzować – zauważa Truskolaski.

Banki pomocne, ale wymagające

Sektor bankowy zapewnia, że na samorządy jest otwarty, ale też ma swoje wymogi i ograniczenia.

– W ocenie sytuacji samorządu stosujemy indywidualny wskaźnik zadłużenia – mówi Marcin Futera, loan officer, public sector, Poland and Baltics, Europejski Bank Inwestycyjny, zapewniając, że bank ma ciekawe propozycje głównie dla dużych miast powyżej 100 tys. mieszkańców i województw. –Stosując mnożniki, będziemy mogli przeznaczyć ponad 300 mld euro w ciągu najbliższych 3 lat na strategiczne inwestycje, m.in. zmniejszające bezrobocie. Dodając do tego europejskie wsparcie, programy typu Jessica, możemy powiedzieć, że kredytowanie dla samorządów będzie zwiększone. Z drugiej strony w nowej perspektywie EBI będzie unikać zaangażowania w inwestycje bez uzasadnienia ekonomicznego – podkreśla Futera.

– Trzeba szukać pieniędzy z rynku, które mogą finansować sferę publiczną – radzi z kolei Piotr Lisowski, dyrektor ds. współpracy z samorządami terytorialnymi Banku Gospodarstwa Krajowego i zwraca uwagę na dyscyplinę finansowania.

Mowa m.in. o szeroko rozumianej współpracy z biznesem i współpracę samorządów.

– Przykład skarconej przez KE Gdyni, która chciała budować swoje lotnisko, mimo że w pobliżu jest port lotniczy w Gdańsku, czy śląskiej aglomeracji, która z powodu ambicji włodarzy poszczególnych miast straciła pieniądze na spalarnię, pokazują, że bez współpracy się nie da. Jesteśmy skazani na współpracę, nie tylko między samorządami, ale też z biznesem – komentuje Adam Zdziebło.

Tym bardziej że czas wydawania pieniędzy na nieprzemyślane inwestycje minął.

– Małe samorządy nieraz forsowały inwestycje bez zastanowienia, czy będą służyć mieszkańcom – przypomina Futera. – Stadion, aquapark to niekoniecznie coś, co zatrzyma ludzi w danym mieście. Ludzie będą emigrować tam, gdzie można lepiej zarobić i gdzie jest lepsza jakość życia – dodaje.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji „ Inwestycje samorządu w perspektywie 2010” podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inwestycje w samorządach nie skończą się w 2020 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!