Inwestycje w infrastrukturę pochłoną lwią część środków UE dla Polski

Inwestycje w infrastrukturę pochłoną lwią część środków UE dla Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na infrastrukturę transportową trafi największa część przyznanych Polsce środków z funduszy UE na lata 2014-2020 - wynika z Umowy Partnerstwa między KE a Polską. Najbardziej wzrosną wydatki na rozwój gospodarki niskoemisyjnej, koleje i innowacje.

W piątek Komisja Europejska zaakceptowała uzgodnioną z Polską Umowę Partnerstwa, która określa strategię wykorzystania w latach 2014-2020 przyznanych nam środków z pięciu unijnych funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Funduszu Spójności, Europejskiego Fundusz Społecznego, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. W ramach tych funduszy Polska ma otrzymać ogółem ok. 85,5 mld euro. Czytaj więcej: KE przyjęła Umowę Partnerstwa z Polską ws. funduszy UE

Największa część unijnych środków (23,8 mld euro) przeznaczona zostanie na zrównoważony transport i poprawę infrastruktury. Na transport kolejowy trafić ma ogółem 10,2 mld euro, o blisko 80 proc. więcej niż w latach 2007-2013. Według unijnych urzędników w trakcie negocjacji z Polską Komisja wskazywała, że to właśnie inwestycje w koleje powinny odgrywać kluczową rolę w rozwoju zrównoważonego transportu w Polsce. Ograniczono też możliwości inwestowania unijnych środków w rozbudowę dróg lokalnych; finansowane mają być te lokalne drogi, które łączą się z transeuropejską siecią transportową (TEN-T).

Jednym z celów wyznaczonych w polskiej strategii wykorzystania unijnych funduszy jest przechodzenie na gospodarkę niskowęglową we wszystkich sektorach, co oznacza ograniczanie zużycia energii, a także zwiększanie roli odnawialnych źródeł energii. W latach 2014-2020 na ten cel trafić ma 9,1 mld euro - o 140 proc. więcej niż w poprzednim okresie programowania. Pieniądze te mogą być przeznaczone np. na ocieplanie budynków, rozwój odnawialnych źródeł energii, rozbudowę sieci przesyłowych niskiego i średniego napięcia, a także transport publiczny w miastach.

Na wspieranie badań, rozwoju technologii i innowacji trafić ma niemal 10 mld euro (to wzrost o 24 proc. w porównaniu do lat 2007-2013). Zdaniem Komisji Europejskiej bardzo ważne będzie dla Polski będzie oparcie rozwoju w większym stopniu na innowacjach. Większy nacisk ma być położony na lepszą współpracę między biznesem a naukowcami, tak by innowacje miały zastosowanie w gospodarce.

Na wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości trafi 5,6 mld euro z funduszu rozwoju regionalnego oraz 3,8 mld z funduszu rozwoju obszarów wiejskich, zaś na ochronę środowiska - ogółem 8,8 mld. Ponad 3 mld euro przeznaczone będzie na rozwój i poprawę dostępu do technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Z Europejskiego Funduszu Społecznego Polska ma otrzymać 13 mld euro w latach 2014-2020 i dodatkowo 250 mln zł z programu na walkę z bezrobociem wśród młodzieży. Pieniądze te mają pomóc w poprawie sytuacji na rynku pracy w Polsce poprzez takie działania jak promowanie zatrudnienia kobiet, ludzi młodych oraz osób starszych, czy wspieranie edukacji zawodowej, opartej na współpracy pomiędzy biznesem a instytucjami na rynku pracy. Unijne środki trafią też na walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, na poprawę skuteczności administracji publicznej, a także sytuacji w dziedzinie ochrony zdrowia.

Środki z funduszu rozwoju obszarów wiejskich (ok. 8,5 mld euro) mają pomóc przede wszystkim we wzmocnieniu konkurencyjności polskiego rolnictwa, ale także w bardziej zrównoważonym wykorzystaniu zasobów naturalnych.

Z wyznaczonymi w Umowie Partnerstwa celami zgadzać się muszą krajowe programy operacyjne, które powinny zostać zaakceptowane przed końcem lipca tego roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!