Inwestycje rzetelnie, w przetargach błędy

Inwestycje rzetelnie, w przetargach błędy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Najwyższa Izba Kontroli zbadała samorządowe inwestycje współfinansowane przez UE w latach 2004 - 2007. Projekty zrealizowano prawidłowo jednak w przetargach były nieprawidłowości, także o charakterze korupcjogennym.

NIK objęła kontrolą 80 inwestycji zrealizowanych przez 36 gmin z 12 województw. Były to min. budowy dróg, kanalizacji, wodociągów, szkół i basenów, a ich łączna wartość wyniosła 219 mln zł. Na realizację tych projektów UE przekazała dofinansowanie w wysokości 128 mln zł.

Kontrole wykazały, że inwestycje gminne realizowano zgodnie z założeniami. Projekty były rzetelnie i terminowo przygotowane oraz prawidłowo zaplanowane. Zapewniono właściwy nadzór nad ich realizacją oraz w większości skontrolowanych zadań dochowano terminów ich realizacji. Samorządy dobrze gospodarowały pieniędzmi na inwestycje, a w wyniku realizacji zadań osiągnięto zamierzone cele oraz zachowano właściwości użytkowe wybudowanych obiektów .

Gorzej natomiast wygląda ocena samych postępowań o udzielenie zamówień publicznych. NIK stwierdziła nieprawidłowości przy przeprowadzaniu i dokumentowaniu przetargów. Postępowania te przeprowadzono w sposób nierzetelny oraz z naruszeniem obowiązujących przepisów.

W sześciu przypadkach nieprawidłowości przy przetargach miały wpływ na wybór wykonawcy. Najwyższa Izba Kontroli uważa, że wystąpił tam korupcjogenny mechanizm dowolności postępowania.

- W pięciu gminach nieprawidłowości dotyczyły m.in. wszczęcia postępowań pomimo braku aktualnych kosztorysów inwestorskich, nieodrzucenia ofert pomimo zaistnienia przesłanek do ich odrzucenia i udzielenia dodatkowego zamówienia wykonawcy wyłonionemu w trybie z wolnej ręki (pomimo braku przesłanek) wyżej wymienione nieprawidłowości stanowiły rażące przykłady dowolności postępowania - czytamy w raporcie NIK.

Kolejne nieprawidłowości polegały na nieuzasadnionym wydłużaniu przez gminy terminów wykonania zadań przez wykonawców, nienaliczaniu i niedochodzeniu kar umownych od wykonawców lub dochodzeniu tych należności w wysokościach niższych niż wynikające z prawidłowego obliczenia.

Stwierdzono ponadto, że w 16 gminach roboty budowlane realizowano bez wymaganych zgłoszeń, pozwoleń lub zawiadomień do właściwych organów nadzoru budowlanego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inwestycje rzetelnie, w przetargach błędy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!