PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestycje rzetelnie, w przetargach błędy

Autor: Portalsamorzadowy.pl
03-04-2011 10:36

Najwyższa Izba Kontroli zbadała samorządowe inwestycje współfinansowane przez UE w latach 2004 - 2007. Projekty zrealizowano prawidłowo jednak w przetargach były nieprawidłowości, także o charakterze korupcjogennym.

NIK objęła kontrolą 80 inwestycji zrealizowanych przez 36 gmin z 12 województw. Były to min. budowy dróg, kanalizacji, wodociągów, szkół i basenów, a ich łączna wartość wyniosła 219 mln zł. Na realizację tych projektów UE przekazała dofinansowanie w wysokości 128 mln zł.
Kontrole wykazały, że inwestycje gminne realizowano zgodnie z założeniami. Projekty były rzetelnie i terminowo przygotowane oraz prawidłowo zaplanowane. Zapewniono właściwy nadzór nad ich realizacją oraz w większości skontrolowanych zadań dochowano terminów ich realizacji. Samorządy dobrze gospodarowały pieniędzmi na inwestycje, a w wyniku realizacji zadań osiągnięto zamierzone cele oraz zachowano właściwości użytkowe wybudowanych obiektów .

Gorzej natomiast wygląda ocena samych postępowań o udzielenie zamówień publicznych. NIK stwierdziła nieprawidłowości przy przeprowadzaniu i dokumentowaniu przetargów. Postępowania te przeprowadzono w sposób nierzetelny oraz z naruszeniem obowiązujących przepisów.

W sześciu przypadkach nieprawidłowości przy przetargach miały wpływ na wybór wykonawcy. Najwyższa Izba Kontroli uważa, że wystąpił tam korupcjogenny mechanizm dowolności postępowania.

- W pięciu gminach nieprawidłowości dotyczyły m.in. wszczęcia postępowań pomimo braku aktualnych kosztorysów inwestorskich, nieodrzucenia ofert pomimo zaistnienia przesłanek do ich odrzucenia i udzielenia dodatkowego zamówienia wykonawcy wyłonionemu w trybie z wolnej ręki (pomimo braku przesłanek) wyżej wymienione nieprawidłowości stanowiły rażące przykłady dowolności postępowania - czytamy w raporcie NIK.

Kolejne nieprawidłowości polegały na nieuzasadnionym wydłużaniu przez gminy terminów wykonania zadań przez wykonawców, nienaliczaniu i niedochodzeniu kar umownych od wykonawców lub dochodzeniu tych należności w wysokościach niższych niż wynikające z prawidłowego obliczenia.

Stwierdzono ponadto, że w 16 gminach roboty budowlane realizowano bez wymaganych zgłoszeń, pozwoleń lub zawiadomień do właściwych organów nadzoru budowlanego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 240 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP