XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Inwestorzy nie legalizują samowoli budowlanych

Inwestorzy nie legalizują samowoli budowlanych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Można łatwo zalegalizować samowolę budowlaną. A nawet starać się o odszkodowanie, jeśli kiedyś trzeba było rozebrać obiekt. Mimo to inwestorzy nie są chętni do takich działań.

Eksperci tłumaczą bierność inwestorów przede wszystkim nieznajomością prawa. To jednak niejedyne powody takiego stanu rzeczy.Okazuje się, że niektórzy obawiają się po prostu innych przepisów. - Możemy ukarać właściciela samowoli za nielegalne przystąpienie do użytkowania obiektu. I tego zapewne większość się obawia - tłumaczy w "Parkiecie" Paweł Łukaszewski, poznański inspektor nadzoru budowlanego.

Co ciekawe, przepis ten i tak był martwy w tzw. Polsce B, czyli na terenie powiatów ziemskich - twierdzą eksperci. - Powiatowe Inspektoraty Nadzoru Budowlanego dawały inwestorom półroczne lub roczne terminy na dostarczenie "wuzetki". Nie egzekwowały więc ustawowego wymogu - mówi Adam Sójka, adwokat z kancelarii E. Cyrson-Sójka.

Sójka twierdzi, że z tego powodu znacząca część nieruchomości znajdujących się na terenie powiatów ziemskich jest samowolami budowlanymi.

Powiatowi inspektorzy, z którymi rozmawiał "Parkiet", potwierdzają, że ze względu na braki kadrowe i prawo zwyczajowe przymykają oko na stawianie bez pozwoleń budynków gospodarczych czy nawet mieszkalnych.

- Po wyroku sprawa jest prostsza. A szansę na legalizację uzyskało wielu inwestorów, bo pokrycie planami w naszym kraju jest katastrofalne, na poziomie około 15 proc. - tłumaczy w "Parkiecie" adwokat Adam Sójka. Dodaje, że teraz wystarczy udowodnić zgodność samowoli z "generalnym" porządkiem planistycznym, ukształtowanym wieloma ustawami szczególnymi.

Dodatkowo potrzeba oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także zaświadczenia o zgodności z miejscowym planem zagospodarowania. Wymagany jest także projekt budowlany z pozwoleniami i uzgodnieniami.

Gdy TK uzna dane przepisy za niezgodne z konstytucją, to osoba, która na ich podstawie otrzymała decyzję administracyjną, może żądać wznowienia postępowania. - Każdy, kto z powodu braku decyzji o warunkach zabudowy otrzymał decyzję nakazującą rozbiórkę budynku, może starać się o wznowienie postępowania - mówi Jolanta Nowakowska-Zimoch z kancelarii Lovells.

Jeśli po wznowieniu okaże się, na drodze cywilnoprawnej, że samowola nie łamała generalnego porządku planistycznego, to inwestor będzie się mógł starać o odszkodowanie. - Będzie je musiało wypłacać Ministerstwo Infrastruktury, które jest odpowiedzialne za budownictwo i nadzór budowlany - mówi w "Parkiecie" Adam Sójka.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inwestorzy nie legalizują samowoli budowlanych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!