PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestor publiczny nie musi opierać się na kryterium najniższej ceny

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
03-07-2012 08:34
Inwestor publiczny nie musi opierać się na kryterium najniższej ceny

Wprowadzenie zmian, które wskazywałyby, że cena nie powinna być głównym kryterium wyboru ofert, w miejsce prób zmiany praktyki stosowania obowiązujących przepisów prawnych, nie tylko nie doprowadzi do osiągnięcia celów, ale także może ograniczyć zamawiających oraz zostać ocenione jako niezgodne z prawem unijnym - mówi Rafał Jędrzejewski dyrektor Departamentu Prawnego Urzędu Zamówień Publicznych.

Czy kierownictwo UZP podziela opinię, że w ustawie Prawo zamówień publicznych należy bardziej wyraźnie określić, iż najniższa oferta (cena) nie jest głównym kryterium wyboru oferenta w procesie inwestycyjnym?
- Obecne przepisy tej ustawy wskazują, że za najkorzystniejszą należy rozumieć tę ofertę, która przedstawia najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia publicznego, albo ofertę z najniższą ceną. Oznacza to, że zamawiający co do zasady posiada swobodę podjęcia decyzji; czy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jako jedyne kryterium oceny ofert będzie stosowane kryterium ceny, czy też oprócz niej będą brane pod uwagę także inne kryteria.

Inne, czyli jakie?

- W przypadku zamówień, których charakter wskazuje na wiele elementów ważnych z punktu widzenia jego realizacji, zasadne wydaje się zastosowanie pozacenowych kryteriów oceny. Przykładowe ich wyliczenie zostało zamieszczone w przepisie art. 91 ust. 2 Pzp.

Zakłada ono, że podstawą może być cena albo cena i inne odnoszące się do przedmiotu zamówienia kryteria: jakość, funkcjonalność, parametry techniczne, zastosowanie najlepszych dostępnych technologii w zakresie oddziaływania na środowisko, koszty eksploatacji, serwis, termin wykonania zamówienia itp.

Inwestor publiczny nie ma więc formalnych ograniczeń wyboru?

- Swoboda zamawiającego w zakresie stosowania i określania pozacenowych kryteriów oceny ofert jest ograniczona jedynie z uwagi na konieczność zapewnienia, aby te kryteria odnosiły się do przedmiotu zamówienia oraz były zgodne z zasadą wyrażoną w art. 7 ust. 1 Pzp. Mówi ona, że postępowanie przygotowuje się i przeprowadza w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców.

Tym samym regulacje Prawa zamówień publicznych należy uznać za wystarczające.

A jednak praktyka daleko odbiega od formalnych możliwości. Instytucje publiczne niemal powszechnie stosują kryterium najniższej ceny.

- Znany jest nam ten problem. Jednak niewłaściwego stosowania przepisów nie należy rozwiązywać wyłącznie przez wprowadzenie zmian legislacyjnych. W pierwszej kolejności powinno się podjąć działania o charakterze pozalegislacyjnym. Chodzi o dialog między UZP, organizacjami branżowymi i wykonawcami.



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP